Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Avrupa Birliği'ne uyumunun değerlendirilmesi
The evaluation of the hatmonization of the Central Bank of the Republic of Turkey with the European Union
- Tez No: 174998
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Merkez bankacılığı sürekli evrim geçirmektedir. Giderek paranın daha az kullanıldığı ve ekonomik kırılganlıkların arttığı günümüz ekonomilerinde, para politikasının yönetimi de zorlaşmakta, bilgi birikimi ve deneyimle yürütülebilecek bir sanat haline dönüşmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, dünyada merkez bankacılığının tarihsel gelişimi ve bugünü üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm Avrupa Birliği'nde merkez bankacılığına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'de merkez bankacılığı (TCMB) konusu, AB'ye uyum açısından da değerlendirilerek incelenmiştir. Günümüz merkez bankacılığında üzerinde en çok durulan konu bağımsızlıktır. Merkez bankası bağımsızlığı ile enflasyon arasında ters yönlü bir ilişki olduğu genel kabul görmektedir. Aynı şekilde, merkez bankası başkanlarının değişim hızı ile de fiyat istikrarı arasında benzer ilişki kurulmaktadır. Çalışmada Türkiye örneğinde bu ilişkinin geçerli olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna karşılık, TCMB tarafından Hazine'ye ve kamu kuruluşlarına avans ve kredi verilmesi ile fiyat istikrarı arasında ters yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. TCMB'nin 1970'li yıllardan bugüne yasal bağımsızlığının da değerlendirildiği çalışmada; 1987 yılında en düşük noktaya, 2001 yılında en yüksek noktaya ulaşıldığı belirlenmiştir. TCMB'nin AB'ye uyumu konusunda, özellikle 1211 sayılı TCMB Kanununda 25.04.2001 tarih ve 4651 sayılı Kanunla yapılan değişiklikler ile, 2001 yılı öncesine kıyasla önemli bir ilerleme kaydedilmiştir. Ancak, çalışma içerisinde ayrıntılı olarak irdelendiği üzere, AB'ye üyelik öncesi 1211 sayılı TCMB Kanununun tüm hükümlerinin yeniden gözden geçirilmesi ve tespit edilen değişikliklerin yapılması gereği bulunmaktadır.Anahtar Sözcükler Merkez bankacılığı tarihçesi, Merkez bankası bağımsızlığı, Avrupa Merkez Bankaları Sistemi (AMBS), Avrupa Merkez Bankası (AMB), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TCMB'nin Analizi, TCMB'nin AB Müktesebatına Uyumu
Özet (Çeviri)
Central banking is ever changing. In today's economies, where cash money is used less and less while economic fragilities are increasing, the management of monetary policy has become more complicated. It is being transformed into an art that can only be performed by those who are endowed with the appropriate background and experience. The first chapter of this study deals with the historical development and the current status of central banking in the world. The second chapter is dedicated to central banking in the EU. In the third chapter, the subject of central banking in Turkey is studied by taking into consideration the harmonization of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) with the EU. Independence is the most pondered issue in contemporary central banking. It is generally accepted that there is a reverse relationship between central bank independence and inflation. Likewise, a similar relationship is also established between the price stability and the frequency with which governors are changed. One of the major outcomes of the study is that such relationship does not apply to Turkey. It is observed, however, that there is a reverse causality relationship between the price stability and the granting of advances and loans by the Central Bank to the Treasury and state-owned institutions. Considering the legal independence of the CBRT from the 1970s onwards, it has been determined that the CBRT enjoyed the least autonomy in 1987, while enjoying the highest level of autonomy in 2001. Significant progress was made in recent years, compared to the pre-2001 period, towards the harmonization of the CBRT with the EU, due especially to the amendments made in the CBRT Law No: 1211 by Law No: 4651, dated 25 April 2001. However, as elaborated in the study, there is a need to review all provisions of the CBRT Law No: 1211 and to make necessary revisions before Turkey's full accession to the EU. Key Words History of central banking, central bank independence, the European System of Central Banks (ESCB), the European Central Bank (ECB), Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), the analysis of the CBRT, the harmonization of the CBRT with the EU acquisition.