Atatürk Çocuk Yuvası'nın çevresindeki hane temsilcilerinin kuruluşta kalan çocuklara ilişkinin düşünce ve yaklaşımları
The thoughts and approaches of the household representatives toward the children who are living in the institution around the enviroment of the Atatürk Child Home
  1. Tez No: 174999
  2. Yazar: EMEK BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada, Atatürk Çocuk Yuvasının çevresindeki hane temsilcilerinin kuruluşta kalan çocuklar ile ilgili düşünce ve yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Kuruluşlarda kalan çocuklara yönelik düşünce ve yaklaşımlar ile ilgili çalışmaların oldukça sınırlı olması nedeniyle araştırmanın, bu konudaki boşluğun doldurulmasına yardımcı olacağı umulmaktadır. Tarama modelinde ele alınan bu araştırmada, Atatürk Çocuk Yuvasının çevresindeki 120 hane temsilcisi ile yüz yüze görüşülmüştür. Araştırmadan elde edilen önemli sonuçlar şöyledir: Atatürk Çocuk Yuvasının çevresindeki hane temsilcilerinin çoğunlukla kadın, 22-30 yaş grubunda, ev hanımı, lise mezunu, evli, çocuk sahibi, köy doğumlu olup, ekonomik olarak "ancak geçindikleri ve en uzun süre Ankara'da yaşadıkları tespit edilmiştir. Hane temsilcileri çoğunlukla, kuruluşta kalan çocukları, aileleri ile yaşayan çocuklara göre farklı bulmaktadır. Hane temsilcilerinin yarısına yakınının, kuruluşta kalan çocukları dışarıda gördüğü, çocuklarla yaşam deneyimlerinin oldukça az olduğu, pek azının kuruluşu ziyaret ettiği, hiç birinin, kuruluşta kalan bir çocuğu evinde misafir etmediği, çoğunluğunun, kendi çocuğu ile kuruluşta kalan bir çocuk arasında çıkabilecek bir kavgada, kuruluşta kalan çocuğun kavgayı başlatmış olabileceğini düşündüğü tespit edilmiştir. Hane temsilcileri çoğunlukla, kuruluşta kalan çocuklarla olan sosyal yakınlık derecelerine göre, sırasıyla, kuruluşta kalan çocuklarla aynı sokakta yaşamaktan, aynı yerlerden alışveriş yapmaktan, çocuğunun kuruluşta kalan çocuklarla aynı parkta oynamasından, çocuğunun kuruluşta kalan bir çocukla aynı sınıfta okumasından, çocuğunun kuruluşta kalan bir çocukla okul dışında arkadaşlık etmesinden, kuruluşta yetişmiş bir kişi ile aynı apartmanda oturmaktan ve çocuğunun kuruluşta yetişmiş bir kişi ile evlenmesinden rahatsızlık duymadığı ancak bu durumlar için duyulan sosyal mesafenin değiştiği, bunun temelinde önyargılar olduğu ve kuruluşta kalan çocukların dışlandığı saptanmıştır. Kuruluşun çevresindeki hane temsilcilerinin, kuruluşta kalan çocuklara ilişkin düşünce ve yaklaşımlarını etkileyen faktörlere bakıldığında ise, kadınların, 22-30 yaş grubunda olanların, çocuk sahibi olmayanların ve ekonomik olarak daha iyi durumda olanların, kuruluşta kalan çocuklara ilişkin düşünce ve yaklaşımlarının diğerlerine göre olumsuz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research emphasize the thoughts and approaches of the household representatives about the children who are living in the institutions around the environment of the Atatürk Child Home. Because of the limited work directed towards the thoughts and approaches about the children who are living in the instutitions there is hope that this research will help to fill up the gap in this topic. In this search considered model of research it has been a face to face interview with the 120 representatives of the household around the environment of Atatürk Child Home. The important resultst of the research are as follows: It has been understood that the representatives of the household around the environment of Atatürk Child Home are mostly woman, housewifes, by age group 22-30, graduated from the high school, married, have children and economicaly survive. The representatives of the household are mostly they were born in village and mostly lived in Ankara. The representatives of the household mostly find the children who are living in the institution different then who are living with their families. Approximately half of the representatives of the household see the children outdoor who are living in the institution. It is determined that theier live experience with Children are very rare and that very few representatives of the household were visiting the institution. Not any (none) of the the representatives of the household has ever invited a child from the institution. The representatives of the household mainly think that the initiator of a fight or conflict which can happen between their children and the one from the institution, could be the one from the institution.The representatives of the household are mostly not bothered by living on the same street with a child from the institution, shopping in the same shopping centers, playing their children in the same park with a child from the institution, sharing their children the same classroom with a child from the institution, gaining the friendship of their children with a child from the institution outside of the school, living with someone who grew up in the institution, getting married with someone who grew up in the institution but in those cases a change in social distance has been established. The household representatives have prejudice about children who are living in the institution and do exclude them. By looking at the factors of the representatives of the household in the environment of the institution which effect the thoughts and approaches of the children who are living in the institution it has been established that thoughts and approaches of the women by the age group 22-30, who do not have children, who economicaly are in a better position are relatively negative than others. VI