Şans oyunları kurumlarında sosyal sorumluluk
Social responsibility in the establishments of games of chance
  1. Tez No: 174997
  2. Yazar: TANJU KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Getiri ve götürülerinin her geçen gün daha da açık hale gelmesiyle, şans oyunları sektörüne verilen önem giderek artmaktadır. Riskli ve sorunlu oyun oynamaya yönelik teşhis ve tedbirleri belirlemek amacıyla, özellikle Kanada, ABD ve Avustralya'nın öncülük ettiği, sosyal konular üzerine birçok detaylı çalışma bulunmaktadır. Dünya genelinde şans oyunları kurumlarının ve işletmelerinin oluşturduğu örgütler, kendi sosyal sorumluluklarının çerçevesini çizerek“Sorumlu Oyun Oynatma”yaklaşımını uygulamaya koymak için çaba göstermektedirler. Bu çalışmada, ülkemizde genel olarak göz ardı edilen bu yaklaşımın benimsenmesi amacıyla sorunlar ve öneriler sıralanmıştır. Ayrıca, gençler arasında şans oyunlarına katılım seviyesinin tespitine yönelik bir anket yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesinde okuyan 106 öğrencinin katıldığı ankette, gençlerin şans oyunlarına katılım seviyelerini belirlemek için uluslararası kabul görmüş SOGS-RA yöntemi kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, kızlarla erkekler arasında oyunlara katılım bakımından istatistiki bir fark bulunmamıştır. Ancak; STTM ve TJK tarafından düzenlenen oyunlara katılım, oynama sıklığı, günlük yaşantı, ruh hali ve dinin günlük yaşama etkisi istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, yaş grupları arasında sigara içmenin ve kullanılan reklam araçları arasındaki farkın da anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Sorunlu oyun oynama ile ilgili olarak elde edilen bulgulara göre Seviye 2'de bulunan katılımcı oranı % 14,61, Seviye 3'te ise % 11,24 olarak belirlenmiştir. Sigara içmek, alkollü içki içmek ve uyuşturucu kullanmak gibi kötü alışkanlıklar ile seviyeler arasında pozitif yönlü bir korelasyon olduğu görülmüştür. Bu alanda yapılacak diğer çalışmalara öncü olması amacıyla, şans oyunları sektörüne yönelik ne tür araştırmalar yapılabileceğine dair öneriler de sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Şans Oyunları, Şans Oyunları Kurumları, Sorumlu Oyun Oynatma, Sosyal Sorumluluk, Sorunlu Oyun Oynama, SOGS-RA, Gençler Arasında Şans Oyunu
Özet (Çeviri)
Concernment on the market of the games of chance is on the increase as the costs and benefits becomes more and more clear. There are many detailed studies on the social issues led mainly by Canada, USA and Australia to identify and consider the precautionary measures on the at-risk and problem gambling. Organizations constituted by the govermental and non-govermental institutions of the games of chance make an effort in order to put the“Responsible Gaming”approach into practice by determining their own social responsibilities. Aiming to adopt this approach which is generally ignored in Turkey, problems and suggestions have been listed in this study. Moreover, a survey has been conducted among the 106 students of Hacettepe University. An internationally accepted instrument, South Oaks Gambling Screen-Revised for Adolescents (SOGS-RA), has been used in the survey to state the level of participation into the games of chance. It is found that there is no significant difference between girls and boys in the participation into the games of chance. However, a significant difference between girls and boys was stated in the participation to the games organized by STTM and TJK, the frequency of gambling, the daily experience, the emotional state and the effect of religion on daily life. Moreover, smoking among different level of ages and difference among advertisement media were statistically significant as well. Regarding the at-risk and problem gambling, SOGS-RA showed that the 14,61 % of the participants were in level 2 while 1 1,24 % in level 3. On the other hand, a positive correlation were obtained between bad habits like smoking, drinking alcohol and use of drugs, and the levels. Some research areas and subjects regarding the sector of games of chance have been suggested to direct further studies. Keywords Games of Chance, Establishments, Responsible Gaming, Social Responsibility, At-Risk Gambling, Problem Gambling, Youth Gambling, SOGS-RA