Sosyal içerikli TV reklamlarında grafik tasarımı
Graphic design in television advertisements, which cover social content
- Tez No: 175003
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KAYA, Y.DOÇ.DR. ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kamuyu bilgilendirmek, sosyal bir fayda sağlamak açısından kitle iletişim araçları içerisinde televizyon önemli bir yere sahiptir. Televizyon, haber verme, bilgilendirme, toplumsallaştırma, varolan yapının devamını sağlama, eğlendirme, eğitmegibi işlevleri yerine getirirken, reklamları aracılığıyla da seyircinin yaşamında değişimlere neden olabilmektedir. Televizyonda yayınlanan reklam türlerinden biri olan sosyal içerikli reklamlar, dünya üzerinde politikadan ekonomiye, birçok alanda etkili olan ve kamuoyunu yönlendirebilen özelliğe sahiptir. Bu reklamların en önemli etkisi insan davranışlarında, bilişsel süreci değiştirip, istenilen psikomotor davranışların sergilenmesini sağlamasıdır. Sosyal içerikli reklamların konu edindiği sosyal olgulardan birisi de“Trafik”konusudur. Ülkemizde olduğu gibi, pek çok gelişmiş veya gelişmekte olan ülkede de“önlenebilir ölüm sebepleri”arasında, trafik kazalarından ötürü meydana gelen ölümler önemli yer tutmaktadır. Bu öneminden dolayı da tez çalışmasının uygulama alanı olarak“trafik”konusu seçilmiştir. Çok geniş olan bu konu trafikte dönel kavşakların kullanımı özelinde ele alınmıştır. Televizyonda yayınlanan diğer yapımlarda olduğu gibi sosyal reklamlar da, durağan ya da hareketli görüntülerden ve yazıdan oluşmaktadır. Bu nedenle sosyal reklamlarında,“Bir ürüne ya da bir düşünceye ait bir bilgiyi, başka insanlara, yazı, görüntü, renk vb. öğeleri kullanarak, görsel mesajlarla iletme işi”olarak da tanımlanabilen grafik tasarım disiplinin temel prensiplerine uygun biçimde tasarlanmaları gerekmektedir. Yukarıda değinilen içerikte ve ölçütler içerisinde hazırlanan“Sosyal İçerikli TV Reklamlarında Grafik Tasarım”başlıklı bu tez çalışmasının birinci bölümünde genel olarak reklam tanımı yapılmış, reklam türleri ve yayın ortamları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, reklamların yayınlanma ortamlarından biri olarak televizyon ve televizyon reklamlarının uygulama teknikleri ve süreçleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise televizyon reklamlarının oluşum sürecinde grafik tasarım- televizyon etkileşimine, grafik öğelerin televizyon yapımlarında ve reklamlarda kullanım ölçütlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise sosyal içerikli kampanyalar ve bu kampanyaların kapsamında yapılan televizyon reklamları, etkileri üzerinde durulmuştur. Beşinci ve son bölümde trafik konusunda hazırlanan reklam filmleri ve süreçleri anlatılmıştır. Bu başlıklar altında hazırlanan tez çalışmasında sonuç olarak, gün geçtikçe önemi artan sosyal içerikli TV reklamlarında hangi tasarım ölçütlerinin dikkate alınması gerektiği araştırılmış, grafik tasarım öğelerinin (yazı, görüntü), ses ve hareket öğeleriyle televizyonun yayın teknolojisinin smırlandırılmalan içerisinde kullanım ölçütleri belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen ölçütlere uygun olarak trafikte dönel kavşak kullanımına ilişkin sosyal içerikli TV reklamları hazırlanmıştır. Anahtar Sözcükler, Televizyon, Reklam, Sosyal, Grafik, Tlpografi, Görüntü, Hareket, Kampanya, Kaza, Kavşak.
Özet (Çeviri)
Television is playing a very important role on public informed, and social advantage in mass media. Television is currently using on news, information exchange, socialize, keeping the current political structure, entertainment, and education purposes. Also through advertisement, television has an opportunity on changing of people's life and life stile. Social content advertisement, which one type of broadcast in Television, can orientate the public about economy, politics and many social fields. The most important effect of this kind of advertisement is due to changing human behavior could be obtain required psychomotor behavior.“Traffic”is the one type of social content television advertisement. Deaths, which caused by traffic accidents are, take a important percentage in“prevent reason of death ”in our country and in all developed and developing countries. Therefore“traffic”subject has been selected as a applied side of thesis work. The main topic of the application is about roundabouts usage. Like in all broadcast in Television, social content advertisements has cover stabile, motion image and text. Therefore, social content advertisements have to be design under basic graphic principles. As a result of that, transfer of information via television, which belonging a product or an idea to other people can be successfully done. First chapter of the thesis is including the general description of advertisements, type of advertisements and broadcast medium. The second chapter of the work is describe, Television advertisement techniques and television which one of the broadcast medium. The third part of the study is including influence of graphic design in television advertisement during the production process. Also try to find out criterion of graphic element usage in television product. In chapter four, try to find out of influence of social content campaign and also television advertisement, which produce under range of this campaign. The last and the fifth chapter is describe, advertisement movie about traffic. As a result of this study, investigation of design criterion in social content Television advertisement, which takes an important role day by day, has been done. Also try to find out criterion of graphic design elements like text, image, sound and motion in advertisement production process under the boundary condition of recent television broadcast techniques. Finally a social content television advertisement has been prepare, which cover roundabout usage in traffic. Key Words, Television, Advertisement, Social, Graphic, Typography, Image, Motion, Campaign, Accident, Roundabout.