Uluslararası entegrasyon ve akreditasyon programları kapsamında Dünya'da ve Türkiye'de içmimarlık eğitimi
Education of interior architecture/design in Turkey and Worl wide under the scope of international integration and accreditation programs
- Tez No: 175015
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Birinci bölümde tezin amacı, kapsamı ve çalışmanın yöntemi anlatılmıştır. ikinci bölümde tasarım eğitiminin tarihsel süreci, iç mekan tasarımı eğitimi tarihsel gelişimi ve içmimarlık tanımı aktarılmıştır. Üçüncü bölümde eğitimde akreditasyon kavramı ve Avrupa Birliği yüksek öğrenim alanı çalışmaları süreci irdelenmiştir. Dördüncü bölmde Amerika Birleşik Devletleri içmimarlık eğitimi akreditasyonu ile ilgili kuruluş ve standartları aktarılmıştır. Beşinci bölümde Avrupa Birliği'nde içmimarlık Eğitimi akreditasyonu ile ilgili kurum/kuruluşların yayınları ve çalışmaları incelenmiştir. Altıncı bölümde Türkiye'de İçmimarlık eğitimi veren üniversitelerin lisans eğitim programları akreditasyon araştırmaları ışığında analiz yöntemi geliştirilmiştir. Bu Yöntem doğrultusunda üniversitelerin içmimarlık lisans eğitim programları analizleri değerlendirilmiş. Değerlendirmeler neticesinde sonuç yazılmıştır. Yedinci bölümde analizlerin ve değerlendirmelerin ışığında sonuç ve öneriler ifade edilmiştir. Ekler bölümünde Türkiye üniversiteleri içmimarlık bölümleri lisans ders programları, Amarika Birleşik Devletleri mimarlık eğitimi akreditasyonu, Avrupa mimarlık Konseyi ACE, Unesco mimarlık eğitim şartı belgelerine referans belgeler olması bakımından yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler İç Mimarlık Eğitimi, İç Mimarlıkta Akreditasyon, İç Mimarlık, Avrupa Birliği'nde Eğitim, Akreditasyon.
Özet (Çeviri)
In the second section, historical development of design education, interior design education history is explained. In the third section, Accreditation concept in education and European Higher Education Area development process is examined. In the fourth section, foundation and standarts at the interior architecture/design education accreditation in USA is described. In the fifth section, foundation/association's of interior architecture/design accreditation publications and works in European union is examined. In the sixth section, developing an analysis method in the light of accreditation research for interior architecture/design education programs in Turkey. Evaluations at these analysis are done and futhermore a conclusion is determined. In the last section, according to analysis and evaluations conclusions and suggestions is stated. In appendix, interior architecture/design departments education undergraduate programs in Turkey, Accreditation of Architectural Education in USA, Architects Council of Europe ACE, UNESCO Architecture Education Charter documents are added as referance documents. Key Words Interior Architecture/design Education, Interior Architecture/design Accreditation, Interior Architecture/design, Education in European Union,Accreditaion.