Bienal ve Trienal'lerde sosyal konulu grafik tasarım çalışmaları, bilgisayar destekli afiş tasarım uygulamaları
Social subjected graphic design studies in Biennals and Triennials, computer aided poster design applications
- Tez No: 175017
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İçinde bulunduğumuz Bilişim Çağı'nda, bu çağı biçimlendiren en önemli aktör olan bilgisayar, bankacılık sektöründen tıbba, mühendislikten mimarlığa kadar her alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. Araç olarak bilgisayarın diğer alanlarda olduğu gibi grafik tasarımda da önemli bir kullanım alanı bulunmaktadır. Tüm sanatçıların olduğu gibi grafik sanatçılarının da, dünyaya bakış açılarını ve bilgi birikimlerini paylaştıkları alanlardan biri olan bienal ve trienaller, Bilgisayar Destekli Tasarım'ın grafik sanatının ayrılmaz bir parçası haline geldiğini göstermektedir.“Bienal ve Trianel'lerde Sosyal Konulu Grafik Tasarım Çalışmaları, Bilgisayar Destekli Afiş Tasarım Uygulamaları ”başlıklı bu tez çalışmasında; Birinci bölümde, Bilgisayar Destekli Tasarım'ın tarih içindeki gelişimi, Bilgisayar Destekli Tasarım'a ait temel teknik bilgiler verilmiştir. İkinci Bölümde, grafik tasarım bienal ve trienalleri incelenmiş, üçüncü bölümde bienal ve triennallere katılan bazı sanatçılara ve çalışmalarına yer verilmiştir. Dördüncü son bölümde ise bienal ve triennallere katılmak üzere hazırlanan uygulama çalışmaları yer almaktadır. Konu olarak savaş ve terör karşıtlığı seçilerek çalışmalar tez kapsamında sunulmuştur. Anahtar Sözcükler Grafik, bienal, trienal, afiş, bilgisayar, tasarım, antiterör, vektör
Özet (Çeviri)
Computer is vaguely in use in this information age we are in from banking sector to medicine from engineering to architecture in every field. As a vehicle computer as it is on the other fields has an important large tenancy in the field of graphic design. As is in the all artists, the graphic artists also share their point of view about the world and their knowledge through the biennales and triennials are showing that computer aided design become part and parcels of authentic graphic arts. In this thesis entitled“Social Subjected Graphic Design Studies in Biennals and Triennials, Computer Aided Poster Design Applications”; In the first chapter the historical devolepment of the Computer Aided Design and the fundamental technical informations about CAD is analyzed. In the second chapter biennales and triennials of graphic arts are observed. The third chapter is about some artists who has been participated to these activities and about their works. In the forth and the last chapter the works prepared to participate to these biennales and triennials are pointed out. War and anti terrorism contrast has been selected as a subject for the works and these works has bee Keywords Graphic, biennal, triennial, poster, computer, design, antiterror, vector