Anonim benler
Anonymous identities
  1. Tez No: 175018
  2. Yazar: ASUMAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN GİDERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tezin konusu temel olarak“ben”arayışı üzerinedir. Başlangıçta resimleri yapan kişinin ben arayışından yola çıkılmış belli bir okuma ve düşünme süreciyle, genelde ben, kimlik, kimlik gelişimi, çevre ve birey, toplumsallaşma, irdelenen kavramlar olmuştur. Metin oluşturulurken konuyla ilgili psikolojik, sosyolojik ve sanatsal kaynaklar kullanılmıştır. Yazının genel içeriği çeşitli düşünürlerin kimlik gelişimi ve kimlik hakkındaki görüşleri ışığında ve konuyla paralellik taşıdığına inanılan diğer disiplinlerdeki örnekler ile bireyin içinde yaşadığı mekân kullandığı nesneler ve resmedenin kişisel geçmişi ile ilgili yaşantıların aktarımıyla harmanlanarak oluşturulmuştur. Resimsel süreç izlendiğinde başlangıçta, resmedenin kendi bedeninin kısmi görünüşüne tepeden, aracısız bakışı, daha sonra bu aşırı uğraşın bir“sinek ”benzetmesiyle gelişerek resmedenin çeşitli kavramlar aracılığıyla kimliğini sorguladığı metaforik anlatım biçimine dönüşmüştür. Bu sürecin en sonunda ise prova mankenlerini ve terzilik nesnelerini de içeren öğelerle birlikte öznenin hem kendisini hem çevresindeki bireylerin olduğu durumu yansıtan, gerilimli bir atmosfere dönüşen çalışmalara ulaşılmıştır. Bu çalışmalarda,“ben”i oluşturan toplumun belirleyici rolü altında ki bireyin yalnızlığı, toplumun onun için hazırladığı (biçtiği) kimlikler (giysiler) içindeki tedirginliği, zaman zaman yaşadığı hiçlik ve sıkışmışlık duygusu gerilimi yaratan etkenlerdendir. Ayrıca daha çok kimlik edinimlerindeki umarsızlık ve belki de kendisine ait olmayan, bir şekilde edindiği bu sahte kimliği yüceltici tavırları resimlerin ana duygusunu oluşturmaktadır. Tez kapsamı içinde kullanılan 4-5 yıllık sürece ait çalışmalarda daha çok tuval üzerine akrilik ve karışık teknik kullanılmasına rağmen teknik ve yöntem kısıtlamalarına gidilmemiştir. Tezin asıl konusunu oluşturan“Anonim Benler”isimli çalışmaların daha iyi aktarılabilmesi için ona kaynaklık etmiş olan daha önceki çalışmalardan da bahsedilmiştir. Bu rapor, tez kapsamında ortaya çıkan kişisel deneyimlerin kaynaklık ettiği çalışmaların yanı sıra kişinin yazdığı metin ve şiirler kullanılarak bir hikaye örgüsü altında, deneme niteliği taşıyan bir yapıya sahiptir. Anahtar Sözcükler Kimlik, ben/benlik, anonim, toplum
Özet (Çeviri)
The original subject of this thesis was about seeking an identity and was inspired by the painter's desire to seek self-identity. However, after reading, research, and self-evaluation, the concept transformed into a general identity that was formed by society. This transformation was a result of sociological, psychological, and environmental influences. At the beginning of the process, the preliminary works were formed by a supercilious and direct look at a partial view of the painter's own body. The works transformed into a metamorphic expression of style in which the identities became cross-examined by multiple concepts. At the end of the process, the works reflected a completely different state. It became apparent that the painter had become like a mannequin who was tailored by society. This realization caused external and internal tensions because of the painter's desire to assimilate into society while remaining true to the painter's individual identity. In an effort to structure an identity acceptable to society, the painter bounced from one false sense of self to another. In the process, the painter lost individualism, self-worth, and uniqueness. The painter became lost by a sense of loneliness, frustration, and a shear meaninglessness of the life the painter was attempting to maintain under these circumstances. Life became an imitation rather than an identity. This painstaking attempt to accept the falsely-formed persona resulted in the artistic expressions of the painter becoming a reflection of imitation, rather than a true self-image. The works and transformation spread over four to five years. The painter chose to use acrylic on canvas though there were no restrictions on techniques or methods. As a guide to this thesis, previous artworks will be used to illustrate the concept of Anonymous Identities. The painter's personal writings, poems, and experiences will be used to illustrate this essay as a basis for the thesis. Key Words Identity, seeking identity, societal demands, anonymous