Toplumsal cinsiyet sistemi bağlamında ortaöğretime devam oranlarının incelenmesi (Muğla ili Kavaklıdere ilçesi örneği)
Analyzing participationin secondary education in context of gender system (sample of Kavaklıdere district of the Muğla province)
- Tez No: 175027
- Danışmanlar: DR. SİBEL ÖZBUDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de genel olarak kız çocukların ortaeğitime katılım oranlan erkek çocuklara göre düşük seyretmektedir. Kız ve erkek çocuklar arasındaki bu fark, kırsal bölgelerde kızların aleyhinde açılmaktadır. Bu tez dâhilinde kız çocuklarının ortaöğretime katılımları toplumsal cinsiyet sistemine ilişkin bir veri olarak kabul edilmiştir. Toplumsal cinsiyet sistemi ile ilişkili kız çocuklarına dair değerler, roller, beklentiler ve gelecek kurgusunun kız çocuklarının ortaöğretime katılmalarına karar vermede belirleyici olduğu sınanmıştır. Ulusal-bölgesel entegrasyonu başarabilmiş kırsal bölgelerde toplumsal cinsiyet sisteminin değişim göstererek kız çocuklarının yaşantılarında yeni pratikleri olanaklı hale getireceği kabul edilmiştir. Tez çalışması, kırsal bölge özellikleri gösteren Muğla ili Kavaklıdere ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Kırsal kesimde kentle entegrasyonu başarabilmiş beldelerde kız çocuklarının ortaöğretime katılım oram, kentle entegrasyonu başaramamış beldelerden daha yüksektir, hipotezi çerçevesinde Kavaklıdere ilçesinde bulunan iki ilköğretim okuluna öğrenci veren üç belde tez çalışmasında incelenmiştir. Tez çalışmasında niteliksel ve niceliksel veriler birlikte kullanılmıştır. Geçmişe dönük ortaöğretime devam verileri bulunmadığından tez Kavaklıdere ilçesindeki iki ilköğretim okulunun 2004-2005 mezunları ile sınırlandınlmışto. Niteliksel ve niceliksel verilerin analizi sonunda, Kavaklıdere ilçesinde kız çocuklarının ortaeğitime devam etmeleri ile yaşadıkları beldenin ulusal-bölgesel entegrasyonu ilişkili bulunmuştur. Entegrasyonu sağlayabilmiş Çayboyu ve Menteşe beldelerinde kız çocuklarının ortaeğitime katılımları daha yüksek seyrederken, izole bir belde olan ÇamlıbePde ortaöğretime devam eden kız çocuğu bulunmamaktadır.Anahtar Sözcükler Toplumsal Cinsiyet, Eğitim, Ulusal-Bölgesel Entegresyon
Özet (Çeviri)
In Turkey, generally, female participation to secondary education is lower than that of males. This gap between male and female participation expands in rural areas in detriment of girls. In this thesis, the participation of girls in secondary education is accepted as pertaining to the gender system. Values, roles, and expectations about girls which are related with gender system, are accepted as decisive in the decision of participation in the secondary education. It is argued that, in rural areas, which have accomplished a higher level of national-regional integration, gender values change and shape new opportunities for girls. This thesis is based on a field research in the rural district, Kavaklıdere of the Muğla province. Three towns which provide students to two primary schools are analyzed testing the hypothesis that participation of girls in secondary education in rural districts which have accomplished a relatively high level of integration with city-centers is higher than those with lower level of integration. Quantitative and qualitative data are used together. Since the data are rare for past years the thesis focuses on graduates from two primary schools in the school year 2004-2005. After the analysis of the data, it is established that a correlation exists between the participation of female students in secondary education and their town's level of national-regional integration. In Çayboyu and Menteşe, towns with a higher level of urban integration, girls' participation in secondary education is higher, whereas in Çamlıbel, an isolated town, there are no female students participating in secondary education. Key Words Gender, Education, National-Regional Integration