Panel data analysis of sulfur dioxide emission with economic growth
- Tez No: 175035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KAYALICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Çevre sorunları, halk sağlığını tehdit eden noktaya ulaşmış ve özellikle son 20 yılda dikkat çekici noktaya varmıştır. Dünyanın geleceği hakkında çeşitli senaryolar mevcuttur. Bunlardan bazıları, ülkelerin zenginleştikçe daha temiz bir çevreye ulaşacağını savunmakta; bazıları ise karşıt argümanları savunmaktadır. Araştırmacılar, bazı çevresel göstergelerin, ekonomik büyüklük ile arasında ters U şekli yapısı bulunduğunu, bazılarının ise bu yapıya uymadığını ortaya çıkarmışlardır. Bunun nedeni, seçilmiş olan kirletici türüne bağlıdır. Literatürdeki çalışmalarda, genel olarak yerel hava kirleticileriyle ekonomik büyüklük arasında çan eğrisi yapısının bulunduğu, küresel hava kirleticileriyle ekonomik büyüklük arasında ise monoton artan bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında, sülfür emisyonu çevresel gösterge olarak seçilmiştir. Bu tez, görgül olarak sülfür emisyonunu inceleyecek ve çevre Kuznet eğrisinin geçerliliğini sınayacaktır. Çevre Kuznet eğrisi hipotezi, ekonomik büyüklük ve çevresel göstergeler arasında varolduğu düşünülen ters U şekli yapısı olarak tanımlanabilir. Bu tezin ana amaçlan, sülfür emisyonunu etkileyen faktörleri bulmak ve çevre Kuznet eğrisinin arkasında bulunan dinamikleri araştırmaktır. Tezin, çevre Kuznet eğrisi çalışmalarına önemli katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Environmental problems have started endangering public health and have attracted attention especially in the last 20 years. There are various scenarios about the future of the world. Some of them claim that we can reach to a cleaner environment as the countries get richer and some of them support just the opposite. In order to examine environmental degradation, researchers have examined many environmental indicators empirically. It has been found that some environmental indicators interestingly showed an inverted U-shape pattern between economic growth and the environmental indicator chosen. The reason for that relies on the type of pollutant. Local air pollutants have mainly showed an inverted U-shape pattern, contrary to that, global air pollutants have found to show a monotonicaUy increasing pattern. In this thesis, sulfur emission has been selected as the environmental indicator. We will examine sulfur emission empirically and explore the validity of Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis. EKC hypothesis can be defined as inverted U- shape pattern between environmental indicator and economic growth. The main purpose of this thesis is two fold. That is, firstly, to determine the factors affecting sulfur emission and secondly, to investigate the dynamics behind EKC hypothesis. The results of this thesis are expected to contribute to the literature on EKC hypothesis. XI