Koroner arter bypass greft cerrahisinde, bispektral indeks monitörizastonunun sevofluran tüketimine etkisi ve anestezi altında farkında olmanın sorgulanması
- Tez No: 175117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bispektral indeks (BİS) monitörizasyonu, anestezi derinliğinin ölçülmesinde ve anestezik ilaç titrasyonunda yol göstericidir. Ekstrakorporeal dolaşım sonrası ısınma fazında, hemodinamik instabiliteden kaçınmak için anestezik ajanlar azaltıldığında farkında olma riski ile karşılaşılabilir. Koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisinde BİS monitörizasyonu ile volatil ajan tüketimini ölçmeye dayalı çalışma yoktur. Bizim çalışmamızın amacı, KABG cerrahisinde BİS monitörizasyonunun inhalasyon ajanı tüketimine etkisini belirlemek ve anestezi altoda farkında olmayı sorgulamaktır. Çalışmamıza, Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Etik Kurul izni ve hasta onayı alındıktan sonra, Kardiyovasküler Cerrahi Anabilim Dalı tarafından ilk defa elektif KABG cerrahisi geçirecek, ASA II- HI, standardize minimental test> 24 olan 55 erişkin hasta dahil edilmiştir. Premedikasyonda, operasyondan 1 saat önce 0.1 mg/kg morfin im uygulandı. Tüm olgulara BİS monitörizasyonu yapıldıktan sonra anestezi indüksiyonu 10 ug/kg fentanil, 1-2 mg/kg tiopental ve 0.1 mg/kg vekuronyum ile yapıldı. Anestezi idamesinde 10 ug/kg/saat fentanil ve 30 dk ara ile 0.01 mg/kg vekuronyum, sevofluran, O2 ve kuru hava içinde sevofluran kullanıldı. Hastalar 2 gruba ayrıldılar. Grup BİS'te (n=28) BİS'i 40-50 civarında tutacak şekilde sevofluran yüzdesi ayarlandı. Grup HEMO'da (n=27) hemodinamik bulgulara göre sevofluran yüzdesi ayarlandı. Ekstrakorporeal dolaşımda ortalama arteriyal basınç 40 ile 80 arasında olacak şekilde 2.2-2.4 L/dk/m2 non-pulsatil akım kullanıldı. Tüm hastalara orta derecede hipotermi (32-34 °C) uygulandı. Hastalara cerrahi süresince, indüksiyondan sonra başlanarak kulaklık ile Türkçe sözlü müzik dinletildi. Tüm olgularda, bazal (To), indüksiyondan 5 dk. sonra (Ti), cilt insizyonunda (T2), sternotomide (T3), ekstrakorporeal dolaşım başlamadan 5 dk. önce (T4), kros klemp konduğunda (T5), ekstrakorporeal dolaşımın bitiminden 5 dk. önce (Tö), ekstrakorporeal dolaşımın bitiminden 5 dk. sonra (T7) ve cilt kapanırken (Tg) olmak üzere hemodinamik parametreler (kalp atım hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınçları) ve bispektral indeks kaydedildi. Ekstrakorporeal dolaşım öncesi, ekstrakorporeal dolaşımda, ekstrakorporeal dolaşım sonrasındaki ve toplamdaki sevofluran tüketimleri, fentanil tüketimleri, IIIfarkında olma skorları, adrenalin ve nitrogliserin ihtiyaçları karşılaştırıldı. Direkt hatırlamaya yönelik 5 sorudan oluşan farkında olma skorlaması ekstübasyondan sonra ve 3. gün yapıldı. BİS grubundaki 3 olgu yinelenen ekstrakorporeal dolaşım ve intraaortik balon pompası ihtiyacı olması nedeniyle, HEMO grubundaki 1 olgu indüksiyon sırasında yaşanan damaryolu problemi nedeniyle, 1 olgu da postoperatif dönemde eksitus olması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Grupların demografik özellikleri benzerdi. Gruplar arasında; kalp atım hızı (KAH), diyastolik arteryel basmç (DAB) ve ortalama arteryel basmç (O AB) değerleri balonundan fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Bispectral index (BİS) monitoring was used to measure depth of anaesthesia and to guide anaesthetic drug titration. Awareness may be a risk of cardiopulmonary bypass (CPB) during the rewarming phase and after CPB when anaesthetic agents may be reduced to avoid haemodynamic instability. There is no study to measure volatile anaesthetic agent consumption with BİS monitoring at coronary artery bypass grafting (CABG). The aim of this study was to observe the effect of BİS monitoring on sevoflurane consumption and interrogation of awareness during coronary artery bypass surgery. Our study, after getting Ondokuz Mayıs University School of Medicine ethical committee approval and informed patient consent 55 adult patients (ASA II-HI) undergoing primary coronary artery bypass grafting under cardiopulmonary bypass were studied in who had standardized minimental test> 24. Patients were premedicated with im morphine 0.1 mg kg“1 60 minutes before surgery. Anaesthesia was induced with fentanyl 10 ng kg”1, thiopental 1-2 mg kg“1 and vecuronium 0.1 mg kg”1. Anaesthesia was maintained with fentanyl 10 ug kg“1 h”1 and sevoflurane in oxygen/air. After BİS monitoring was used for all patients, patients were divided into two groups. In Group BİS (n=28) sevoflurane concentration was titrated to keep BİS between 40 and 50. In Group HEMO (n=27) sevoflurane concentration was adjusted for haemodynamic interventions. CBP was conducted non-pulsatile flow of 2- 2.4 L min"1 m2 with a mean systemic arterial pressure in range of 40-80 mmHg. Mild hypothermia (32-34 °C) was used in all patients. After anaesthesia induction earphones were placed over patients ear and played Turkish music during operation. Haemodynamic responses (heart rate, mean arterial pressure) and BİS were recorded at To, baseline; Ti; five min after induction; T2, skin incision; T3; sternotomy; T4, five min before CPB; Ts, at cross-clamp; T^ 5 min before termination of CBP; T?; 5 min after termination of CBP; Tg, skin closure. Before CPB, during CBP, after termination of CBP and total sevoflurane consumption, fentanyl consumption, extubation time, awareness scors, the number of patients who VIneeded epinephrine and nitrogliserin were recorded. All patients were interviewed with standard questions after extubation and postoperative third day for evidence of explicit awareness. Three patients in BÎS group were excluded from study for need of repeatedly CBP and intraaortic baloon pump. One patient in HEMO group was excluded because of vein canulation problem during induction period and one patient was excluded because of death at postop period. Demographic data were similar each group. There were no statistical differences in heart rate (HR), diastolic arteriel pressure (DAP), mean arteriel pressure (MAP) in either group.