Koroner arter bypass greft cerrahisinde otolog kan toplamada iki farklı yöntemin nabız kontür analizi parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of two different methods on pulse contour analysis parameters in autologous blood collection in coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 781362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ENES AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışmamızda koroner arter bypass cerrahilerinde, MostCare'in basınç kayıt analiz method (PRAM) yönteminin sağladığı hemodinamik ve kardiyak verilerin ışığında hastaların kan transfüzyonu ihtiyacını intraoperatif toplanan otolog kanı ile sağlamak, otolog kan toplama işlemi sırasında hastanın hemodinamik stabilizasyonunu korumak amacıyla uygulanan iki faklı protokolü (Akut normovolemikhemodilüsyon – Vazopressor infüzyonu) karşılaştırmak olacaktır. Materyal ve Metod: Kardiyopulmoner bypass cerrahisi planlanan, otolog kan toplama işlemi sırasında kullanılacak iki farklı protokol (Akut normovolemik hemodilüsyon-Vasopressor infüzyonu) ve PRAM monitörizasyonu için çalışma kriterlerini sağlayan 40 adet hasta çalışmaya dahil edildi. Pasif bacak kaldırma testi ile sıvı yanıtsız olduğuna karar verilen hastalar Grup ANH (Akut normovolemik hemodilüsyon protokolü) (n=20) ve Grup NA (Vazopressor protokolü) (n=20) olmak üzere iki çalışma grubundan birine randomize edildi. Preoperatif olarak ölçülen ve intraoperatif alt sınır olarak hedeflenen hematokrit değerleri ve demografik verilere göre hastadan alınacak otolog kan miktarı hesaplandı. Otolog kan alımı sırasında normovolemiyi korumak için akut normovolemik hemodilüsyon (ANH) protokolü uygulanacak Grup ANH hastalarında IV kristaloid (3:1 oranda izotonik) replasmanı yapıldı. Otolog kan alımı sırasında vazopressor protokolü uygulanacak Grup NA hastalarında ise IV noradrenalin (0,01-0,05 mcg/kg/dk) infüzyonu yapılarak hemodinamik stabilizasyon sağlandı. Kardiyopulmoner bypass cerrahisi için standart anestezi prosedürü eşliğinde, otolog kan toplama işleminin başlangıcı (T1), ortası (T2) ve sonu (T3) olmak üzere farklı zaman dilimlerinde PRAM parametreleri (CCE, Ea, dP/dtmax, CPO, SVI, CO, CI, SVV, PPV, SB, DAB, MAP, KH) her iki grupta da kayıt altına alındı. Otolog kan toplama prosedürü tamamlandığında veriler kaydedilerek monitörizasyon süreci tamamlandı, postoperatif takipler ile çalışma sonlandırıldı. Sonuçlar istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler ve bazal hemodinamik değerler açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our research study, with the benefit of hemodynamic and cardiac data provided via MostCare's pressure recording analytic method (PRAM), it has been aimed to respond to the need for transfusion using the autologous blood collected intaoperatively, and compare two different protocoles (acute normovolemic hemodilution – vasopressor infusion) designed and applied in order to preserve the hemodynamic stable state of a patient during autologous blood collection. Materials and Method: 40 patients were included in this study for whom cardiopulmonary bypass surgery was planned, who meet the exclusion criteri a for two different protocoles (acute normovolumic hemodilution – vasopressor infusion) to be used during otologous blood collection and PRAM monitoring. Patients who were decided to be non-responsive to volume repletion through passive leg elevation and trandelenburg tests, were randomised into two different study groups as Group ANH (acute normovolumic hemodilution method) (n=20) and Group NA (vasopressor protocole) (n=20). The amount of autologous blood to be collected from the patients were calculated according to the demographic data as well as the hemoglobin-hematocrite values mesured preoperatively and decided as the intraoperative minimum. Patients be longing to Group ANH, who under went the normovolumic hemodilution(ANH) protocole to preserve normovolumic state during autologous blood collection had IV cristalloid (isotonic in the ratio of 3:1) replacement. On the otherhand, IV noradrenaline (0,01-0,05 mcg/kg/min) infusion was used for hemodynamic stability on Group NA patients who under went vasopressor protocole during autologous blood collection. Under the Standard anesthetic procedure for cardiopulmonary bypass surgery, hemodynamic parameter sand PRAM parameters (CCE, Ea, dP/dtmax, CPO, SVI, CO, CI, SVV, PPV, SP, DP, MAP, HR) were recorded at differenttimes as the beginning, middle and the end of autologous blood collection procedure. Monitoring and the study was completed,recording the data as the autologous blood collection procedure was terminated. The results were statistically analysed. Findings: There was no significant difference between the groups in terms of demographic data and baseline hemodynamic values.