Koroner arter baypas cerrahisinde eeg ve bis montorizasyonunun beyin kan akım hızı takibi ile karşılaştırılması
The corellation of eeg and bi̇s monitorisation with cerebral blood flow velocity monitoring in open cardiac surgery
  1. Tez No: 422622
  2. Yazar: ERTAY BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN ERDEMLİ, DOÇ. DR. SÜHEYLA ÜNVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI. ÖZET GİRİŞ: Biz bu çalışmada farklı nörolojik monitörizasyon sistemlerinden olan elektroensefalografi (EEG) ve bispektral indeks (BİS)'in, beyin kan akım hızı değişikliği ile ilişkilerini ve koroner arter baypas cerrahisi sırasında spesifik evrelerde birbirine göre üstünlüklerini karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Hastanemiz Yerel Etik Kurulundan alınan izinle hastanemizde elektif koroner arter baypas cerrahisi geçirecek ASA I-II grubu yaşları 30-65 arasında değişen 22 hasta çalışmaya dahil edildi. Anestezi uygulamadan önce her hasta rutin kardiak anestezi monitörizasyonun yanında EEG ve BİS ile monitörize edildi. Her hastada transkranial doppler (TCD) ile beyin kan akım hızı ölçümleri yapılırken eş zamanlı EEG ve BİS kaydı alındı. EEG, BİS ve TCD ölçümleri ameliyatın 10 farklı zamanında yapıldı: 1: indüksiyon öncesi, 2: indüksiyon sonrası cerrahi kesiden önce, 3: sternotomiden sonra, 4: left internal mammarian arter(LİMA) çıkarılma evresinde, 5: total baypasta soğuma döneminde 34 C°ye ulaşıldığında, 6: total baypasta soğuma döneminde 33 C° ye ulaşıldığında, 7: total baypasta soğuma döneminde 32 C°ye ulaşıldığında, 8: total baypasta ısınma döneminde 33 C°ye ulaşıldığında, 9: total baypas bitiminde, kros-klemp açıldıktan sonra, 10: cerrahinin sonunda. Çalışmamızda pompaya giriş ve ısınma dönemlerinde EEG ve BİS verilerinin TCD verilerinden farklı değişim gösterdiğini gördük. TCD verilerin beyin kan akımı değişikliklerini yansıttığını gösterirken EEG ve BİS verileri bu geçiş dönemindeki değişiklikleri göstermede yetersiz kaldığını gördük. SONUÇ: Sonuç olarak, biz TCD ölçümleri ile ortalama arter basıncı (OAB) arasındaki birbirine yakın değişime bakarak serebral vasküler kan akım hızının dolayısıyla serebral kan akımın büyük ölçüde OAB'na bağlı değiştiğini düşünüyoruz. Serebral vasküler hız parametrelerinden Maksimum hızın OAB ile uyumlu değişim gösterdiği sonucuna vardık. TCD ölçüm parametrelerinden Rezistivite indeksi(Rİ) ve Pulsatilite indeksin(Pİ) OAB ile uyumlu değişim gösterirken EEG ve BIS'in bu değişim sırasında sabit değerler göstermesinden yola çıkarak Rİ ve Pİ'nin serebral otoregülasyon hakkında fikir verebileceğini düşünüyoruz. TCD ölçümünün EEG ve BİS ölçümlerinden kardiyopulmoner baypasa giriş ve total baypastan çıkma dönemlerinde farklı sonuçlar vermesi nedeniyle bu dönemlerde EEG ve BİS monitörizasyonun serebral kan akımındaki değişikliği yansıtmakta yetersiz kaldığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The Correlation of EEG and BİS Monitoring with Cerebral Blood Flow Velocity Monitoring in Open Cardiac Surgery Backround: In this study we compare the diffrent norologic monitoring systems such as electroencephalographic (EEG) and Bispectral Index (BIS) with cerebral blood perfusion in the specific stages of coronery artery bypass greft surgery(CABG). Method and Material: After the approval of the study by hospital ethicscommittee we included 22 patients with age of 30-65 year, ASA I-II, that will undergo CABG procedure. Previously to anesthesia EEG and BİS monitoring beside rutin cardiac monitoring was applied to the patients. Cerebral blood flow velocity measurements of patients was done by transcranial doppler ultrasonography(TCD) while simultaneously EEG and BİS recordings was printed. In 10 different times of surgery EEG, BİS and TCD measurements was done: 1. Before induction 2. After induction before surgical incision 3. After sternotomi 4. LİMA dissection time 5. Cooling time, 34 C of total bypass 6. Cooling time, 33 C of total bypass 7. Cooling time, 32 C of total bypass 8. Heating time, 33 C of total bypass 9. In the end of total bypass, after opening of cross-clemp 10. In the end of surgery In our study we find that the data from EEG and BİS measurements shows different alterations in cooling period and in periods of starting perfusion. Also we find that TCD data reflected cerebral blood flow alterations but in this transition periods EEG and BİS data failed to reflect this changes.