Alfentanil lidokain propofol,remifentanil lidokain propofol kombinasyonlarının kas gevşetici kullanmaksızın yapılan trakeal entübasyon koşulları ve hemodinamiye etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 175180
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kas gevşeticisiz propofol lidokain alfentanil kombinasyonu ile propofol lidokain ve remifentanili üç farklı dozda kullanarak entübasyon koşulları ve hemodinamiye etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma ASA I-II gruplarına giren, Mallampati Sınıflaması I ve II arası olan, 20-60 yaş arası 80 hastada gerçekleştirilmiştir. Tüm hastalarda propofol 3mg/kg, lidokain 1.5mg/kg ortak ilaç olarak kullanıldı. Grup l'e (n=20), alfentanil 30^ıg/kg, Grup 2'ye (n=20) remifentanil 2ug/kg, Grup 3 'e (n=20), remifentanil 3ug/kg ve Grup 4'e (n=20) ise, remifentanil 4ug/kg olarak ve opiyat, lidokain propofol sırası içinde uygulandı. Operasyondan önce tüm hastalar midazolam ile premedike edildi. Hastalara ait sistolik, diastolik, ortalama arteriyel kan basınçları, kalp hızı, end-tidal CO2 miktarı ve oksijen saturasyonları araştırma formuna kaydedildi. Entübasyon koşulları; maske ile ventilasyon, çene gevşemesi, vokal kord açıklığı, laringoskopi, ıkınma derecesi ve ekstremite hareketi her biri ayrı ayrı skorlanarak değerlendirildi. Hemodinamik parametreler değerlendirildiğinde ortalama arteriyel basınçta Grup 2 ye göre Grup 3 ve 4'de anlamlı düşme gerçekleşirken kalp hızında Grup 1 ve Grup 2'ye göre Grup 4'de anlamlı düşme görüldü. Grup 3 ve Grup 4'de tedaviyi gerektiren 9 ve 1 1 hastada hipotansiyon, ikişer hastada bradikardi gelişti. Entübasyon koşulları Grup 2'de en kötü koşullar elde edilirken Grup 4'de Grup l'den anlamlı derecede yüksek koşullar elde edildi. Sonuç olarak; hemodinamik değişiklikler diğer gruplara göre daha az stabil seyretmesine karşın, en iyi entübasyon koşulları Grup4 te elde edilmiştir. Ancak tüm parametreler yönünden karşılaştırıldığında % 95 oranında yeterli entübasyon koşulları sağlayan ve Grup 3 ve Grup 4'e göre daha stabil hemodinami, daha az komplikasyon görülen Grup l'in daha üstün olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study aimed to compare propofol, lidocaine, alfentanil, combination without muscle relaxant and different doses of remifentanil about intubation condition and hemodynamics. This study was done an 80 patients that were ASA I-II, Mallampatti class I-II and betwen the ages of 20-60. Propofol 3mg/kg, lidocaine 1.5 mg/kg were applied to all patients. Group 1 (n=20) was given afentanil 30ug/kg, Group 2 (n=20) was given remifentanil 2ng/kg, Group 3 (n=20) was given remifentanil 3ug/kg and Group 4 (n=20) was given remifentanil 4ug/kg as opioid, lidocaine, propofol chain. Midazolam was given as premedicated before operation to all patients. The data of systolic, diastolic and mean blood pressures, heart rate, the ammont of end-tidal CO2 and O2 saturations were recorded. The intubation condition evaluated with the scorings of ventilation with mask, jaw relaxation, opening of vocal cords, laryngoscopy and patient response to intubation (coughing, limb movement). The evaluations of hemodynamic parametres are as seen here: main arterial pressure was lower at Group 3 and Group 4 than Group 2, heart rate was lower at Group 4 than Group 1 and Group 2. There were 9 and 1 1 patients with hypotension that needed therapy and two patient in each bradicardy at Group 3 and Group 4. The intubation conditions were poor at group 2 and significantly better at Group 4 than Group 1. Finally; the hemodynamic changings were less stable at Group 4 than the others, the best intubation conditions were seen at group 4 patients. But when it was compared about other parametres there were 95% adequate intubation conditions and more stable hemodynami, lower complications, at Group 1 than Group 3 and Group 4.