Yaşlı hastalarda laringeal maske yerleştirilmesinde iki farklı dozda sevofluran indüksiyonunun propofol ile karşılaştırılması
A comparison of sevoflurane induction with 2 different concentrations versus propofol induction for laryngeal mask airway insertion in elderly patients
  1. Tez No: 514933
  2. Yazar: DERYA KARASU
  3. Danışmanlar: UZMAN NADİDE AYSUN POSTACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yaşlı hastalarda TVS tekniği ile iki farklı indüksiyon dozunda sevofluranın LMA uygulamasında propofol ile karşılaştırılması. Materyel-Metod: Bu prospektif, randomize çalışmaya kısa süreli elektif cerrahi planlanan, entübasyon ve kas gevşemesi gerekmeyecek, 65 yaş ve üstü, ASA I-III grubu, 90 erkek hasta dahil edildi. Premedikasyon uygulanmayan hastalar anestezi indüksiyonuna göre rastgele üç gruba ayrıldı. Grup P (propofol ), grup 5 (% 5 sevofluran ), grup 8 (% 8 sevofluran ). Hastalara noninvaziv KB, KAH, EKG, SpO2 monitörizasyonu uygulandı. Üç grupta da hastalara anestezi indüksiyonu öncesi 5 µg/kg alfentanil IV verildi. Grup P: Preoksijenizasyon sonrası indüksiyon, propofol 1.5 mg/kg IV ile sağlandı. Her bir 20 ml' lik propofol enjektörüne enjeksiyona bağlı ağrıyı önlemek için 20 mg lidokain eklendi. Grup 8 ve 5: Solunum devresi, 60 sn içinde 6 L / dk' lık akımla % 60 N2 O / %40 O2 ve % 8 veya %5 sevofluran ile doyruldu. Preoksijenizasyon sonrası indüksiyon yüz maskesi ile tidal völüm solunumu yöntemi ile uygulandı. Hemodinamik veriler, indüksiyon ve apne süreleri, LMA yerleşim kolaylığı ve yerleşim süresi kaydedildi. Bulgular: Propofol ile daha hızlı indüksiyon sağlanmasına rağmen yine bu grupta apne süresinin daha uzun ve arteriyel basınçtaki düşüşün daha yüksek oranda olduğunu tespit ettik. İndüksiyon sonrası OAB'lar sevofluran grupları ile indüksiyonda daha stabil seyretti. Ortalama arter basıncı propofol indüksiyonundan sonra başlangıç değerlerine göre daha fazla düştü. Sevofluranın iki farklı konsatrasyonun (%8 ve %5) hemodinamiyi ve apne süresini aynı şekilde etkilediğini fakat %5 konsantrasyon ile daha uzun indüksiyon süresi gerektiğini tespit ettik. LMA yerleşim kolaylığı ve yerleşim süresi açısından propofolün sevofluran indüksiyonuna anlamlı bir üstünlük sağlamadığını gösterdik. Sonuç: İndüksiyonun hızlı olması istenen bir durum olmakla birlikte indüksiyon kalitesi de önemlidir. Yaşlı hastalarda yumuşak, gürültüsüz, minimal hemodinamik etki ile gerçekleşen bir indüksiyon sonrası LMA yerleşimi tercih edilecek bir durumdur. Günübirlik genel anestezi uygulanacak yaşlı hastalarda LMA yerleştirilmesinde sevofluran indüksiyonu TVS yöntemiyle minimal hemodinamik değişiklik oluşturarak propofol indüksiyonuna güçlü bir alternatif olabilir. % 8 ve % 5 konsantrasyonlarda sevofluran karşılaştırıldığında ise hemodinamik stabilite ve LMA yerleşim kolaylığı açısından birbirine bir üstünlük tespit etmediğimiz çalışmamızda %5 konsantrasyonda sevofluranın yaşlı hastalarda güvenle tercih edilebiliceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare 8% or 5% sevoflurane and propofol induction according to the ease of laryngeal mask airway (LMA) placement and hemodynamic effects in elderly patients. Methods: Ninety unpremedicated American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III male patients ≥65 years, undergoing day case urological surgical intervention under general anesthesia were included. The patients were group into 3 and were administered intravenous 5 mcg/kg alfentanil before induction. Patients in Group propofol (P) (n=29), anesthesia was induced 1.5 mg/kg propofol intravenous; Group 8 (n=28) and Group 5 (n=28) was induced with 8% and 5% sevoflurane in 60% nitrous oxide, and 40% oxygen with tidal-volume-breath (TVB). Noninvasive blood pressure, heart rate, and saturation of oxygen were monitored. Results: Although faster induction was achieved with propofol, we found that apnea duration was longer and the decrease in arterial pressure was higher in Group P. The mean arterial pressures after induction were more stable in induction with sevoflurane groups. Mean arterial pressure decreased more than the other groups according to baseline values after propofol induction. We found that sevoflurane affects both hemodynamics and apnea duration in two different concentrations (8% and 5%), but a longer induction time of 5% concentration is required. We have shown that propofol haven't a significant advantage compare to sevoflurane induction in the ease of placement and the time of LMA placement. Conclusion: Although fast induction is a desired condition, induction quality is also important. LMA placement after induction with minimal hemodynamic changes in elderly patients is preferable. In elderly patients who will be administered day case anesthesia, in the placement of LMA 5 mcg/kg alfentanil followed by 5% sevoflurane induction by TVB method with minimal hemodynamic changes could be an alternative to propofol induction. Compared to Group 8 and Group 5, there was no superiority in terms of hemodynamic stability and ease of LMA placement. In our study, we think that sevoflurane may be preferred safely in elderly patients with a concentration of 5%.