Abdominal ve vaginal histerektominin hastaların üriner, anorektal ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
To evaluate the effects of abdominal and vaginal hysterectomy on urinary and anorectal functions and quality of life
  1. Tez No: 175186
  2. Yazar: ONUR BİRSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ANADOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Histerektomi sezeryandan sonra jinekologlar tarafından uygulanan en sık operasyondur. Yıllardır jinekologlar ve ürologlar histerektomi yapılırken pelvik organların anatomik bütünlüğü bozulduğu için ve lokal sinirlerin etkilenmesine bağlı hastalarda post-operatif dönemde pelvik organ disfonksiyonu (üriner, bağırsak ve seksüel disfonksiyonlar) meydana gelebileceğini düşünmüşlerdir. Fakat postoperatif dönemde pelvik organ fonksiyonlarında meydana gelen değişiklikler hakkında tam bir görüş birliği sağlanamamış durumdadır. Bu konu ile ilgili tartışmalar halen sürmektedir ve prospektif çalışmaların sayısı oldukça azdır. Biz de abdominal ve vaginal Msterektominin hastaların yaşam kalitesi, anorektal ve üriner fonksiyonları üzerine olan etkilerini, prospektif multisentrik klinik bir çalışma yaparak araştırdık. Çalışmamızda histerektomi yapılmış hastalarda anorektal ve üriner fonksiyonların etkilenmesinde operasyon tipinin önemini ortaya koymayı amaçladık. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'na ve Dr. Zekai Tahir Burak Kadm Sağlığı, Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, 2003 Eylül- 2005 Eylül tarihleri arasında, abdominal veya vaginal histerektomi ameliyatı yapılan, ameliyat öncesi bu çalışmaya katılmak isteyen gönüllü hastalar, bilgilendirilmiş onam formunu doldurduktan sonra çalışma kapsamına alındı. Hastalar Grup-1 abdominal histerektomi 20 hasta ve Grup-2 vaginal histerektomi 1 8 hasta olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalara ameliyat öncesi ve ameliyattan ortalama 12 ay 42sonra yaşam kalitelerini ölçmek amaçlı SF-36 formu ve 'Cleveland Clinic Global Quality of Life' formu; pelvik organ fonksiyonlarına etkilerini değerlendirmek için ürolojik değerlendirme formu, anal inkontinans formu, bağırsak alışkanlıklarım değerlendirme formu içeren kendi hazırladığımız 'ano-rektal ve üriner araştırma formu' uygulandı. Formlarla eş zamanlı hastalara anal manometri yapıldı. Sonuç olarak; benign nedenlerden dolayı yapılan abdominal veya vaginal tasterelctominin hastaların üriner ve anorektal fonksiyonları etkilemediği sadece vaginal histerektomi yapılan grupta ameliyat sonrası dönemde hastalarda konstipasyon tam olarak gelişmese de konstipasyon semptomlarında artış olduğu bu çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca hastaların şikayetlerinin azalmasına bağlı olarak yaşam kalitelerinde de olumlu değişiklikler olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hysterectomy is one of the most frequent operations performed by gynaecologists second only to caesarean section. For years both gynaecologists and urologists have believed that hysterectomy can disrupt anatomical relationships and the local nerve supply of the pelvic organs; it is conceivable that pelvic organ function(bladder, bowel and sexual functions) may be affected. But there is no consensus on the changes at the pelvic tissue in longterm postoperative period. Discussions about this subject is still ongoing and there is limited prospective data. We made a prospective multicentric clinical trial to evaluate the effects of abdominal and vaginal hysterectomy on quality of life and anorectal and urinary functions. The aim of our study was to manifest the importance of the type of the operation on the effects of anorectal and urinary functions in hysterectomized patients. Voluntary subjects who had undergone abdominal or vaginal hysterectomy operation in Ankara University Department of Gynaecology and Obstetrics and Dr. Zekai Tabir Burak Gynaecology and Obstetrics Hospital between September 2004 and September 2006 were included (after obtaining the informed consent). Patients were divided into two groups: group 1, 20 patients who underwent abdominal hysterectomy; group 2, 18 patients who underwent vaginal hysterectomy. SF-36 Health Quality Survey Form and 'Cleveland Clinic Global Quality of Life' form was used in order to score the quality of life. The form of anorectal and urinary function evaluation which was prepared by our department was used to evaluate pelvic organ disfunction 44 in the same intervals. Before the operation and 12 months after the operation, all patients underwent anorectal manometry studies. In conclusion, abdominal or vaginal hysterectomy performed because of benign reasons did not affect the urinary or anorectal functions; only in vaginal hysterectomy group, there was an increase in constipation symptoms. Furthermore there have been positive changes in the quality of life due to a decrease in patients' complaints.