Sıçanlarda oluşturulan deneysel hiperklukagoneminin insulin direnci ve tip 2 diabetes mellitus gelişiminde olası rolü.
The role of the experimental hyperglucagonemia at the insulin resistance and type 2 diabetes mellitus develeopment in rats.
  1. Tez No: 175203
  2. Yazar: AZAD CAFEROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT EMRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Glukagon, glukoz dengesinin sağlanmasında önemli ve kritik rollere sahiptir. Hiperglukagonemi ve insulin/glukagon oranının glukagon lehine değişmesinin, hiperglisemiyle ilişkili koşullann gelişmesi ve devamında önemli patolojik durumlar olmaları mümkündür. Glukagon salgısı artışı diyabet gelişiminde etken olabilir. Bu çalışmada amaç devamlı hiperglukagonemi oluşturulan sıçanlarda diyabetik fenotipin gelişiminin mümkün olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya alınan 30 sıçan l O'arlı üç gruba ayrılarak birinci gruba 14 gün süreyle mini-osmotik pompalarla 35 |ag/kg/gün (grup 1), ikinci gruba 70 (ig/kg/gün (grup 2) glukagon infüzyomı verilirken kontrol grubunu oluşturan üçüncü gruba ise aynı sürede serum fizyolojik infüzyonu (grup 3) uygulanmıştır. Sıçanların bazal olarak ve hiperglukagonemi oluşturulduktan sonra alınan serum glukoz ve insulin düzeyleri ölçülmüş, alman kas doku örneklerinde insulin reseptör düzeyleri ile pankreaslarında beta hücre rezervleri immunhistokimyasal yöntemle ölçülerek sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştmlmıştır. Kas dokusunda izlenen insulin reseptörleri 1-3 arası derecelendirilerek değerlendirilmiştir. Pankreas örneklerinde, her olguda 5 adacıkta insulin ile boyanma gösteren beta hücreleri sayılmış ve ortalaması alınarak beta hücre sayısı saptanmıştır. Glukagon infüzyonu yapılan gruplarla kontrol grubu sıçanlar karşılaştırıldığında plazma glukoz düzeylerinin anlamlı fark göstermediği saptanmıştır (p>0,05). Ortalama insulin düzeyi grup l'de 1,20±0,79 ng/ml, grup 2'de 0,58±0,19 ng/ml, grup 3'de ise 1,12+0,87 ng/ml idi. İnsulin düzeyleri arasında da üç grup arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Glukagon infüzyonu uygulanan gruplarda, istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmasa da, infüzyon dozuyla ters orantılı olarak insulin düzeylerinde bir düşme meyli dikkati çekmiştir. Hiçbir grupta hiperglisemi gelişmemiştir. Yine pankreas |3 hücre rezervinin gruplar arasında farklılık göstermediği görülmüştür (p>0,05). Daha yüksek doz (70 (ig/kg/gün) glukagon infüzyonu yapılan grupta, bazale göre deney sonunda insulin reseptör düzeylerinde artış görülmüştür (Grup l'in ortalama insulin reseptör düzeyi 1,70+0,67 iken, grup 2'nin 1,50±0,52, grup 3'ün ise 1,50+0,85 bulunmuştur).
Özet (Çeviri)
Glucagon has a critical and important role in the glucose balance. Hyperglucagonemia and changing the insulin/glucagon ratio to the glucagon may contribute to the development and maintaining of the conditions that are associated with the hyperglycemia. The increase of the glucagon release may be a factor for the development of diabetes. in this study, we examined the development of diabetic phenotype in the rats that are continuously hyperglucagonemic state. Thirty rats are divided to three groups, and in the first group (group 1) 35ng/kg/day and in the second group (group 2) 70 ug/kg/day glucagon were infused with micro-osmotic pumps during 14 days vvhereas üı the third group (group 3) şaline solutions were infused with the same method during the same period. For this purpose, baseline and after hyperglucagonemia, serum glucose and insulin levels of the rats has been obtained and also insulin receptor levels of the obtained muscle tissue samples and beta celi reserves of their pancreas has been measured by immunohistochemical method and compared with the control group rats. hısulin reseptors that observed in the muscle tissue are graded l to 3 and evaluated thereafter. in the pancreas samples, each insulin stained five islet beta cells were counted and beta celi numbers determined with the average. in the comparisons of the glucagon infusion group with the control group of rats, no significant differences at the plasma glucose and insulin levels has been observed. Average insulin levels were 1.20+0.79 ng/ml, 0.58±0.19 ng/ml and 1.12±0.87 ng/ml in the group l, group 2 and group 3, respectively (p>0.05). in the glucagon infusion groups although no statistically significant differences has been observed, there is a tendency to decrease of insulin levels reverse correlated with the infusion döşe. No hyperglycemia has been developed any of the groups. The pancreas P celi reserves also were not different between groups (p>0.05). in the higher glucagon döşe group, at the end of the experiment according to baseline, an increase of insulin receptor level has been observed (average insulin reseptör level 1.70±0.67 in the group l whereas this was 1.50±0.52 in the group 2 and 1.50+0.85 in the group 3).