Sıçanlarda oluşturulan deneysel akut etanole bağlı hepatotoksisite modelinde karaciğerde peroksizom proliferatörünce aktive edilen reseptör alfa (PPARa) ekspresyonunun serum tümör nekrozis faktör alfa (TNFa) seviyesi ile olan ilişkisi
Relation of serum TNFa and hepatic expression pf PPARa in acute alcohol toxicty model in rats
  1. Tez No: 175202
  2. Yazar: FATİH OĞUZ ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Etanole bağlı karaciğer hasan; kimyasal ve immünolojik hasar mekanizmalarının bir arada işlediği, gelişim yollan tam olarak aydınlatılamamış, çok faktörlü klinik-patolojik bir hastalık tablosudur. Bu tablonun gelişiminde esas olan alkolün karaciğerde ve diğer anatomik olarak ilişkide olduğu organlarda metabolize edilmesidir. Araştınlan mekanizmalar arasında sentrilobular hipoksi, inflamatuar hücre aktivasyonu ve infiltrasyonu, antijenik özellikte proteinlerin oluşumu, sitokinlere bağlı hasar oluşumu (tümör nekroz edici faktör alfa - TNFa) , endotoksemiye bağlı karaciğerde iltihap oluşumu sayılabilir. Çalışmada; yağ metabolizmasının düzenlenmesinden sorumlu PPARa ile inflamasyonun temel sitokinlerinden TNFa arasındaki ilişki araştırlmıştır. Bu çalışma, 96 adet Sprague-Downey cinsi sıçan üzerinde yapılmıştır. Sıçanlar, alkol-LPS, LPS, alkol, kontrol gruplanna dağıtıldıktan sonra, anti-TNFa tedavisi intraperitoneal yolla uygulanmıştır. Sıçanlarda karaciğer enzimleri, serum ethanol düzeyleri, kolesterol ve trigliserid seviyeleri, serum TNFa düzeyleri ve karaciğerde PPARa immünohistokimyasal boyanma skorlan değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda akut alkol toksisitesi modelinde alkol ve TNF uygulaması ile artan TNFa seviyeleri ile PPARa ekspresyonu arasında ters orantı tespit edildi. Bu durumun anti-TNFa uygulaması ile düzeltilebildiği gösterildi. Akut alkol modeli kullanıldığı için, sıçanlarda hipoglisemi, hipertrigliseridemi gözlenmesine rağmen, farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Alkolik karaciğer hastalığı, tümör nekroze edici faktör alfa, peroksizom proliferatörünce aktive edilen reseptör alfa, hayvan modeli
Özet (Çeviri)
Ethanol related liver disease is a poorly enlighten clinicopatohologic entity, in which immunologic and biochemical mechanisms work together. The main initiator of the alcohol toxicity is the metabolism of ethanol in liver and neighbor organs. Possible mechanisms of injury investigated are centrilobular hypoxia, inflammatory cell activation and infiltration, antigenic protein adduct formation, direct cytokine related hepatocellular damage and LPS induced immune activation. TNFa is a key molecule of innate immune system and increases in alcoholic liver disease because of portal endotoxemia. PPARa is a key enzyme in lipid metabolism and should be activated during development of alcoholic fatty liver but due to obscure factors it is suppressed. In this study 96 Sprague-Downey rats were used. Rats were distributed into eight groups according to their body weights. Acute-binge alcohol toxicity model was used to study the interaction between PPARa and TNFa. Anti-TNFa treatment was administered via intraperitoneal route 12 hours before first dose of ethanol. Rats were treated 5 gr/kg/day ethanol via intragastric gavage for 3 days and LPS was administered intraperitoneally 12 hours before sacrifice. Serum biochemistry of liver enzymes, serum ethanol levels, TNFa ELISA and liver PPARa staining was assessed. As a result, TNFa levels were all increased in study groups and this increase was attenuated with anti-TNFa treatment. The TNFa levels of LPS-alcohol co- treatment groups were higher than alcohol only or LPS only groups. PPARa activation was observed in all treatment groups and PPARa expression was increased by anti-TNFa treatment in LPS-alcohol co-treatment group. This study supports hypothesis about the role of TNFa in alcoholic fatty liver development. Novel researches with this purpose would be a guide in the treatment of alcoholic liver disease.KEYWORDS: Alcoholic liver disease, tumor necrosis factor alpha, peroxisome proliferator activated receptor alpha, animal model.