Damarlarda yeni bir uç-uca anastomoz yöntemi: Kissing dragon (Deneysel çalışma)
A new ent-to-ent anastomosis technique on vessels: Kissing dragon
- Tez No: 175228
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YORMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu deneysel tez çalışmasında“Kissing Dragon”adı verilen yeni bir uç-uca anastomoz yöntemi tarif edilmiştir. Bu yöntem damar uçlarının iki üçgen flep şeklinde hazırlandığı ve hazırlanan bu flep uçlarına konulan dört dikiş ile anastomozun sağlandığı bir tekniktir. Bu çalışmada 30 sıçan femoral arterinde uygulanmış 15“Kissing Dragon”ve 15“Konvansiyonel Teknik”anastomozunun sonuçları karşılaştırılmıştır. Kissing Dragon tekniği fazla sayıda anastomoz gereken olgularda istatistiksel, mikroskopik ve lazer dopplerle elde edilen verilere göre konvansiyonel metotla karşılaştırıldığında yararlı ve hızlı bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
In this study a new end-to-end microvascular anastomosis technique called“Kissing Dragon”is introduced. In this technique two triangular flaps prepared at the end of the vessels and four sutures applied on this flaps. During this study, 15“Kissing Dragon”anastomoses are compared with 15 conventional anastomoses in 30 rat femoral artery. According to statistical, microscopic and laser doppler results compared with the conventional method,“Kissing Dragon”technique was found to be more efficient and faster.