Erektil disfonksiyonlu erkeklerde oral fosfodiesteraz tedavisine cevabı tahmin etmede trombosit cGMP ve cAMP değerlerinin rolü
The role of platelet cGMP and cAMP values in predicting response to oral phosphodiesterase treatment in men with erectile dysfunction
- Tez No: 175232
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZDİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET EREKTİL DİSFONKSİYONLU ERKEKLERDE ORAL FOSFODİESTERAZ TEDAVİSİNE CEVABI TAHMİN ETMEDE TROMBOSİT cGMP ve cAMP DE?ERLERİNİN ROLÜ Amaç: Trombosit siklik guanozin monofosfat (cGMP) ve siklik adenozin monofosfat (cAMP) düzeylerini kullanarak erektil disfonksiyonlu (ED) hastaların (fosfodiesteraz 5) PDE5 inhibitörlerine vereceği cevabı önceden tahmin etmeye yarayacak bir laboratuar testi geliştirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Ekim 2004 - Şubat 2006 tarihleri arasında ED yakınması ile kliniğimize başvuran ve yaş ortalaması 48.3 (20-66) olan 19 hasta ve ED şikayeti dışında başka bir nedenle kliniğimize başvuran ve yaş ortalaması 38.7 (26-62) olan 16 sağlıklı gönüllü erkek kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubu ayrıntılı anamnez, fizik muayene, laboratuar testleri ve IIEF ile değerlendirildi. Her iki gruptan alman kan örneklerinde sodyum nitroprussid (SNP), sildenafil (Sil) ve vardenafil (Var) eklenmesi ile elde edilen cGMP ve cAMP değerleri grup içinde ve gruplar arasında değerlendirildi. Bulgular: Kontrol ve hasta grubunda SNP, Sil ve Var eklenmesinden sonra elde edilen cGMP değerlerinde (cGMP-SNP, cGMP-Sil, cGMP-Var) istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (sırasıyla p=0.374, p=0.692). Kontrol grubunda cAMP-Sil ve cAMP-Var değerleri cAMP-SNP'den istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktür (p0.05). Hasta grubunda cAMP-Sil, hem cAMP-SNP hem de cAMP-Var değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktür (p0.05). Kontrol grubu ile hasta grubu arasında cGMP-SNP ile cGMP-Sil, cGMP-SNP ile cGMP-Var, cGMP-Sil ile cGMP-Var ve cAMP-SNP ile cAMP-Sil arasındaki değişim açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p değerleri sırasıyla 0.523, 0.403, 0.142 ve 0.193).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF PLATELET cGMP AND cAMP VALUES IN PREDICTING RESPONSE TO ORAL PHOSPHODIESTERASE TREATMENT IN MEN WITH ERECTILE DYSFUNCTION Purpose: We tried to develop a laboratory test by using platelet cyclic guanosine monophosphate (cGMP) and cyclic adenosine monophosphate (cAMP) levels to predict the clinical response of patients with erectile dysfunction (ED) treated with phosphodiesterase 5 (PDE5) inhibitors. Patients and Method: Between October 2004 - February 2006, 19 patients referring to our clinic because of ED with an average age of 48.3 years (20-66) and 16 healthy volunteer men referring to our clinic with a complaint except of ED with an average age of 38.7 (26-62) included in the study. Both the patient and control group were evaluated with a detailed history, physical examination, laboratory tests and ITEF. cGMP and cAMP levels of both groups were assessed after adding sodium nitroprusside (SNP), sildenafil (Sil) and vardenafil (Var) to blood samples. Results: No statistically significant difference was determined for cGMP values after adding SNP, Sil and Var (cGMP-SNP, cGMP-Sil, cGMP-Var) between patient and control group (p=0.374, p=0.692 respectively). In the control group, while cAMP-Sil and cAMP-Var are statistically significantly lower than cAMP-SNP (p0.05). In the patient group, cAMP-Sil is statistically significantly lower than both cAMP-SNP and cAMP-Var (p0.05).