Lokalize prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi yapılmış hastalarda patolojik T2 evrelemesinin irdelenmesi
Assesment of pathologic T2 stage in patienta underwent radical prostatectomy for lokalized prostate cancer
  1. Tez No: 175233
  2. Yazar: MESUT YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN KÜPELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
LOKALİZE PROSTAT KANSERİ NEDENİYLE RADİKAL PROSTATEKTOMİ YAPILMIŞ HASTALARDA PATOLOJİK 12 EVRELEMESİNİN İRDELENMESİ Çalışmamızda lokalize prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi yapılmış hastalarda T2 evresinin alt gruplarına ayırmanın gerekliliğini değerlendirdik. Kliniğimizde Nisan 1992-Aralık 2005 tarihleri arasında radikal prostatekromi yapılmış ve patoloji evresi T2 olan 198 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Evreleme 2002 TNM sistemine göre yapıldı. T2a, T2b ve T2c alt grupları arasında yaş, preoperatif PSA, klinik evre, biyopsi Gleason skoru, radikal prostatektomi spesimeni patoloji Gleason skoru, cerrahi sımr pozitifliği ve biyokimyasal nüks açısından fark olup olmadığım araştırdık. T2a grubunda 36 hasta, T2b grubunda 28 hasta ve T2c grubunda 134 hasta vardı. Yaş ortalaması 63,1 (44-78) yıldı ve gruplar arasında fark yoktu. Tüm hastalarda ortalama takip süremiz 31,5 (2-96) aydı. Bu üç grup arasında yaş, preoperatif PSA, klinik evre, biyopsi Gleason skoru, radikal prostatektomi spesimeni Gleason skora, cerrahi sımr pozitifliği ve biyokimyasal nüks ve takip süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. T2 grubunu alt gruplara ayırmak prognostik önem sağlamıyor. T2 patolojik evrelemesi; organa sınırlı hastalığı olan tüm erkekler için TNM sistemi modifıye edilerek alt sınıflamanın kaldırılması düşünülebilir. 37
Özet (Çeviri)
ASSESMENT OF PATHOLOGIC T2 STAGE IN PATIENTS UNDERWENT RADICAL PROSTATECTOMY FOR LOKALIZED PROSTATE CANCER In this study we evaluated the necessary of T2 subclassification in men with organ- confined prostate cancer who underwent radical prostatectomy. We assesed retrospectively 198 men with T2 classification who were treated with radical prostatectomy between April 1992-December 2005 in our clinic. Staging of prostate cancer was performed according to 2002 TNM classification system. We investigated whether there is a difference or not for age, preoperative PSA, clinical stage, biopsi Gleason score, final pathology Gleason score, surgical margin positive and biochemical recurrence between T2a, T2b and T2c subgroups. The mean of age was 63,1 years and no difference between subgroups. Follow up ranged from 2 to 96 months (median, 31,5 months). There were no istatistically significant differences for age, preoperative PSA, clinical staging, biopsi Gleason score, final pathology Gleason score, surgical margin positive and biochemical recurrence between three groups. The distinction between T2a, T2b and T2c provide no prognostic significance, ideration should be given to modifying the TNM staging system to eliminate substratification of pathologic T2 tumors. 38