Uluslararası hukuk bakımından terör suçlarında kolluk yetkileri
  1. Tez No: 175273
  2. Yazar: HASAN SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Terörizm yüzlerce yıldır insanlığa zarar vermekte olan ancak, halen çözülememiş önemli bir sorundur. Geçtiğimiz yüzyılda tüm dünyada yaygınlaşan terörizm, 11 Eylül 2001 yılında gerçekleşen terör saldırılarından sonra bir çok devletin öncelikli güvenlik sorunu haline gelmiştir. Üzerinde tam bir uzlaşma olmasa da uluslararası alanda terörle ortak mücadele çabalarının yanı sıra, devletler terörizmle etkin mücadele için hukuksal ve kurumsal bir çok tedbirler almışlardır. Devletlerin aldığı tedbirler terörle mücadelede insan hakları ve güvenlik ikilemini ortaya çıkartmış ve terörle mücadelede insan haklarına azami saygı gösterilmesinin önemi kabul edilmiştir. Türkiye, çoğu devletten daha fazla terörle mücadele deneyimine sahip olmasına ve terörizmden büyük zararlar görmesine rağmen, sahip olduğu terörle mücadele deneyimini hukuksal ve kurumsal gelişmelere aktaramam ıştır. Terörle mücadelesini büyük ölçüde normal hukuk yollarıyla yapan Türkiye, bir çok devletin aksine kapsamlı bir terörle mücadele hukuku oluşturamamıştır. Benzer şekilde terörle mücadelede uzmanlaşmış kolluk birimlerinin, savcılıkların ve mahkemelerin oluşturulması hususunda gereken gelişme sağlanamamıştır. Bu nedenle Türk kolluğunun sahip olduğu yetkiler uluslararası hukuk ve yabancı ülkelerin hukukları ile mukayese edilerek, Türkiye şartlarına uygun olarak eksiklikler tespit edilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu çalışmada kolluğun kurumsal yapısı ve yetkileri bu açıdan incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Kolluğun terör suçlarını önlemek ve araştırmak için sıkça ihtiyaç duyduğu bilgi toplama, telefon dinleme, gizli soruşturma, parmak izi alma, durdurma, arama, zor ve silah kullanma, yakalama, gözaltına alma ve ifade alma gibi yetkiler incelendiğinde Türk kolluğunun dünyadaki örneklere göre daha az yetki ile donatıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yetkiler daha kapsamlı ve anlaşılır bir şekilde yeniden düzenlenmeye ihtiyaçları vardır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Terrorism is still an unsolved problem, while it has harmed the humanity for centuries. After the terrorist attacks in 9th September 2001, terrorism, which had spread all over the world during the recent century, has become the priority security issue of the most countries. Although there is no an exact consensus on it, countries have taken many legal and institutional measures for an effective counter- terrorism beside international common efforts. Measures taken from the countries revealed the dilemma of human rights and security. Furthermore, the importance of the respect for human rights during the counter-terrorism has been regarded. Turkey has more experience than the most of the other countries and suffered more too. But it couldn't adopt its experiences to the legal and institutional developments. Turkey, countering the terrorism mostly in regular legal ways, couldn't develop a comprehensive counter-terrorism law contrary to many others. Similarly, the developments of the law enforcement units, prosecutors office and courts, specialized on the counter-terrorism, couldn't be realized as required. On these grounds, the problems with the powers of Turkish law enforcement should be detected comparing with the international and foreign laws. Then, regarding the conditions in Turkey too, new regulation should be prepared. In this thesis, the institutional structure and power of the law enforcement has been analyzed in this context. After analyzing some important counter-terrorism powers like intelligence, interception of communication, undercover investigation, to take fingerprints, stop, search, using force and firearms, arrest, detention and interrogation, it has been seen that Turkish law enforcement officers have less powers than many in the world. Moreover, the powers need more comprehensive and understandable rearrangements. Ill