Türkiye' de sınır aşan suların geleceği ve Türkiye' nin güvenliğine etkileri
- Tez No: 175277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
TASNİF PİSİ ÖZET Su günümüzde değeri gün geçtikçe artan ve ona sahip olan ülkelere çok önemli avantajlar sağlayan bir faktör haline gelmiştir. 21'nci yüzyılda çevre, enerji, küresel ısınma, iklim değişikliği gibi uluslararası sorunlar arasında kullanılabilir temiz suya ulaşmanın en önemli sorun olacağı değerlendirilmektedir. Orta Doğu“su yoksulu”bir bölgedir. Zaten yetersiz olan mevcut su kaynakları nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme, çölün ve çorak arazilerin tarıma açılması ve bilinçsizce yapılan sulamalar yüzünden hızla azalmaktadır. Orta Doğu ülkeleri yeterli kaynağa sahip olamamalarının dışında mevcut kaynaklardan faydalanma hakkı konusunda da farklı düşündükleri için paylaşımda zorluk çekilmektedir. Bölgede su sorunun diğer sorunlarla birleşmesiyle gerilim daha da artmaktadır. Dünyanın ve Orta Doğu'nun“sorunlu kabul edilen”havzalarından birisi Fırat- Dicle Havzası'dır. Fırat ve Dicle Nehirleri Türkiye, Suriye ve Irak'ın sularında önemli bir yüzdeyi oluşturmaktadır ve hayati önemdedir. Sorunun çözümü için her üç ülkenin bakış açılan farklıdır. Bu da sorunun çözümünü güçleştirmektedir. Diğer taraftan 21'nci yüzyılda bölgede yaşanan gelişmeler havzada yeni aktörlerin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır. Fiilen Irak'ın yönetiminde söz sahibi olan ABD artık Irak su kaynakları yönetiminde de etkindir. Irak'taki durum belirsizliğini korumakla beraber ABD'nin Irak'taki mevcudiyeti Türkiye'nin su politikası açısından olumsuz sonuçlar doğurabilecektir. ABD, AB bölgede su konusunda müdahil duruma gelmiştir, israil havzanın yönetiminde aktif hale gelmeye çalışmaktadır. Suriye'yle olan su problemini Türkiye'nin Fırat'tan Suriye'ye daha fazla su bırakarak çözülebileceğini öne sürmekte bu fikre uluslararası kamuoyunu alıştırmaya çalışmaktadır. AB tarafından aşağı kıyıdaş ülkeler mağdur gibi gösterilmekte ve adil su dağıtımın sağlanmasıyla ilgili çalışma grupları kurulmasına yönelik girişimler mevcuttur. Ayrıca AB üyelik müzakereleri çerçevesinde Türkiye'den AB'nin imzaladığı suyla ilgili uluslararası anlaşmaları imzalaması istenmektedir. Bütün bu gelişmeler Türkiye'nin sınır aşan sular konusundaki politikalarını etkileyecektir. Bu yüzden Türkiye GAP'ı biran önce tamamlamalıdır. Bölgedeki değişken durum ve belirsizlik Türkiye'nin havzadaki projelerini engelleyebilecektir. 'TAStölFDISI
Özet (Çeviri)
TASNİF PİSİ ABSTRACT With the increase in its importance, water became an important factor that creates some advantages to the countries that have it. It is assumed that in the 21st century along with the other international problems related with the environment, energy, greenhouse effect and climate change, accession to the clean water will be an important problem. Middle East does not have rich water resources. Population growth, urbanization, industrialization, the transformation process of the desert and arid lands into farms and the unplanned irrigation systems decrease the amount of water even further which is already insufficient in the region. Apart from the scarcity problem, Middle East countries also have some difficulties in sharing the existing water resources among themselves due to their different approach to the rights related with the usage of these resources. When water problem combines with some other problems, tension in the region increases even further. One of the main problematic river basins of the world in general and Middle East in particular is Euphrates and Tigris basin. Euphrates and Tigris, are jointly shared among Turkey, Syria and Iraq. The water coming from these rivers is vital for all these three countries because it occupies an important weight in their total water capacities. Each country has different approach to the solution of the problem and this fact makes the solution almost unreachable. On the other hand, new developments that took place in the 21st century in this river basin caused the emergence of new actors. USA, for example, that is very effective in the governance of Iraq (even if it may be implicit), is also effective in the management of country's water resources. Although the current situation in Iraq is still very vague, we still can argue that the existence of USA in Iraq can affect Turkey's water policies negatively. Both USA and the EU became involved into the region related with water issues. Israel became more active in the management of the basin concerned. Israel believes and tries to convince international community that it can solve its water problem with Syria if Turkey releases more water to Syria. EU tries to show downstream countries as countries that are treated unjustly and has some initiatives like the creation of some working groups to ensure the water to be distributed justly. Furthermore, in the course of EU accession negotiations, Turkey is expected to sign international agreements related with water. TASMfFP'ISITASNİF PİSİ All these developments will affect Turkey's trans-boundary water policies. Thus Turkey needs to finish Southeast Anatolian Project as soon as possible. The unstable and vague situation in the region is not very promising for Turkey's future projects in the basin. TASTtiF DTS1 "^î