Parabolik yansıtıcılı güneş kollektörlerinde kullanılan yansıtıcı malzemeler ve özellikleri
Manufacturing techniques and properties of reflector surface materials for solar applications
  1. Tez No: 17541
  2. Yazar: ABDULKADİR ATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, odaklamalı güneş kollektörlerinin yansıtıcı olarak kul lanılan elemanları; malzeme ve imal çeşitleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri, açık hava ve güneşlenme şartlarında ömür ve dayanımları ve alınacak ted birler açısından incelenmiştir. Bu malzemelerin, kullanım yerlerinin gerektir diği fonksiyonlar ve ekonomiklikleri karşılaştırmalı olarak araştırılmış mal zeme ve imal şekillerindeki araştırma-geliştirme çalışmalarının ışığı altında ileriye yönelik tahminler yapılmaya çalışılmıştır. Yansıtma performansına etki eden, geliş açısı, dalga boyu, kirlenme gibi parametrelerin tesirlerini araştıran çalışmalar gözden geçirilmiş ve son olarak da, konuyla ilgili birkaç orijinal uygulama örneği özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the materials which use in concentrated solar collectors as reflector materials are searched. Their physical and chemical prop erties, production and construction methods, life and corrositive properties are also searched comperativelly. Some estimations about new method and materials are improved in the light of the present research and Devel opment studies. Finally, some originaf apllications are summarised and cer tain projections to future developments are made.