Halka açık telefonların mikrobiyal yönden araştırılması
A Microbiological researched on the contaction public phones
  1. Tez No: 17542
  2. Yazar: SERPİL GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞABANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
HALKA AÇIK TELEFONLARIN MÎKROBlYAL YÖNDEN ARAŞTIRILMASI ( Yüksek L i sarış Tez i > Serpil GOL5EN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1991 ÖZ Bu araştırma günümüzde çok yaygın olarak kullanılan telefonların mikrobiyal taşıyıcılık yönünden önem derecesini saptamak için yapıldı, Fi) ot bölge olarak Ankara'nın çeşitli bölgelerindeki telefonların ağız ve kulak kısımlarından değişik aylarda toplam 1/2 örnek alındı, örnekler mikrobiyolojik '-.-e biyokimyasal testlere tabi tutuldu. oluşan mikroorganizmalar patojen ve potansiyel patojenler yönünden araştırıldı ve Staphylococcus aureus, staphylococcus epideı midis, Streptococcus, Neisseria oouorea, Diplococcus gneumonia. Sal mono] 3 a, Klebs i el 3 a, Escheri chi a col i, Fseudomonas aeruginosa, Bacillus mega terinin. Clostridium perfringens.. öorynehacferjum diphteria gibi mikroorganizmalar tesbit edildi. Ahizelerin ağız ve kulak kısımlarındaki bulaşma oranlarının birbirlerine göre istatistik yönünden önemli bir fark göstermediği gözlendi P< 0,01. Ayrıca ağız ve kulak kısımlarındaki bulaşma oranlarının aylara, göre de istatistik yönünden önemli bir fark göztermediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
A MICROBIOLOGICAL RESEARCHED ON THE CONTACT ION PUBLIC PHONES (A Master Thesis) Serpil COL SEN GAZ.Î 0NIVER5TITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Mart 1 ?'9 1 ABSTRACT This research has been done mainly to search for importance of telephone in the microbiological contact i on. Total hundred arid seventy two sample has been colected from mechanical head, pieces of public telephones which have been localed in different regions of Ankara Microbiological and biachemical tests are done on these samples. The microorganisms that has developed are examined recording their types and pathojenity. As the result of ourscientif ic research. Statistically it is found that there is no significant difference between the contamination proportion taken from the mouth and ear pieces. Also there isno significant difference between the species and frequency of bacteries with the months. We can search for that these microorganisms obtained from public telephones have a large spectrum of types and. potential pathogenity. 1 1