Akut karaciğer yetersizliği nedenleri ve prognozu etkileyen faktörler
Causes of acute liver failure and prognostic factors
  1. Tez No: 175521
  2. Yazar: SUZAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SÖKÜCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akut karaciğer yetersizliği nedenleri ve prognozu etkileyen faktörlerAkut karaciğer yetersizliği (AKY), öncesinde herhangi bir karaciğer hastalığı bulunmayan kişilerde karaciğer işlevlerinde ani ve ciddi bozulma sonucu sarılık, ensefalopati ve kuagülopati tablosunun gelişmesi olarak tanımlanır.AKY nedenleri arasında gelişmekte olan ülkelerde viral hepatitler en sık neden olarak görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde ise ilaç reaksiyonları ve seronegatif hepatitler en sık neden olarak gösterilmektedir.Biz bu çalışmada Türk çocuklarında AKY nedenleri ve prognozda etkili faktörlerin değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamıza 1990-2005 yılları arasında İTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Gastroenterohepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı ve Acil Yoğun Bakım Ünitesinde AKY tanısı alan 36 vaka alındı.Vakaların yaş dağılımı, semptomları, klinik bulguları, etyolojik dağılımları, AKY tipleri ve yaş ile neden ilişkisi belirlendi. AKY nedenleri, ensefalopati evreleri ile ölüm oranları arasındaki ilişki değerlendirildi. Ayrıca AKY komplikasyonları, komplikasyonlar ile ölüm oranı arasında ilişki, ensefalopati evreleri ve beyin ödemi arasındaki ilişki, laboratuar değerleri, tedavi yötemleri ile ölüm oranları arasındaki ilişki değerlendirildi.En sık görülen grup 2-10 yaş arası olan vakalardı. En sık geliş semptomları dalgınlık ve kusma, en sık klinik bulguları ise ensefalopati ve sarılık idi. Sarılık ile ensefalopati arasındaki süre değerlendirilerek AKY tipleri belirlendi. Hiperakut (0-7 gün), akut (1-4 hafta) ve subakut (>4 hafta) karaciğer yetersizliği sırasıyla vakaların %45,1, %51,6 ve %3,2 `sinde rastlandı.Hasta grubumuzda AKY'nin en sık nedenleri olarak akut hepatit A ve nedeni belli olmayan grup yer almaktaydı.Geliş klinik bulguları arasında hepatomegali saptananlarda ölüm oranı istatistiksel açıdan anlamlı sayılacak düzeyde yüksek saptandı.AKY gösteren hastalar arasında en sık nedeni oluşturan hepatit A vakalarının %33,3'ü kaybedildi. Hepatit B'li vakaların %25'i ve nedeni saptanamayanların da % 85,7'si kaybedildi.Çalışmamızda ensefalopati evresi arttıkça ölüm oranının arttığı gösterildi.Laboratuvar tetkiklerinden PT(>50 sn), aPTT(>100 sn) ve PLT (>450.000 /mm3) değerlerindeki yükseklik ile ölüm oranının artması arasında paralellik gösterildi.
Özet (Çeviri)
Causes of acute liver failure and prognostic factorsAcute liver failure (ALF), which results in icterus, encephalopathy and coagulopathy, is sudden and severe deterioration of liver functions in the previously healthy individual.Viral hepatitis is the most frequent cause of ALF in the developing countries. But in developed countries drug reactions and seronegative hepatitis are the most frequent causes.We aimed to evaluate the causes of ALF and factors that effects prognosis in turkish children. Thirty six children who had the diagnosis of acute liver failure in Istanbul Medical Faculty, division of pediatrics, subdivision of gastroenterohepatology and nutrition and emergency intensive care unit in between 1990-2005 were enrolled to our study.Age variation, symptoms, clinical findings, etiologies, types of ALF and relation of age and causes were recorded. The causes of ALF, relation between encephalopathy grades and death rates were evaluated. Also ALF complications, relation between complications and death rates, relation between encephalopathy grades and brain edema, laboratory results and relation between treatment modalities and death rates were evaluated.Patients were mostly groupped in 2-10 years group. While the most common presenting symptoms were apathy and vomiting, encephalopathy and icterus were the most common clinical signs. Types of ALF were determined by the time between icterus and encephalopathy. Hyperacute (0-7 days), acute (1-4 weeks) and subacute (4 weeks)liver failure were detected in 45,1%, 51,6 % and 3,2% respectively.The most common causes of ALF were acute hepatitis A and unknown causes in our study.Death rates in patients who presented with hepatomegaly were detected significantly higher.Hepatitis A was the most common cause of ALF and 33.3 % of patients suffering from Hepatitis A were died. Also 25% of patients with Hepatitis B and 85.7 % of cases with unknown etiology were died.It is showed that increased levels of PT (