Batı Trakya'da Türkler, sorunları ve bu sorunlarda çözüm esasları
Turks in Western Thraki, their problems and solutions to these problems
- Tez No: 175593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Lozan Antlaşması ile sınırlarımızın dışında azınlık olarak kalan Batı Trakyalı Türkler, bu yeni dönemde, her ne kadar sorunları devam etse de, ilgili antlaşmanın kendilerine kazandırdığı haklar ve yeni kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerinin dış siyasette etkin rol oynamaları sayesinde 1950'li yıllara kadar kendilerini güvence içinde hissetmişler ve Türkiye'yi kendilerine en büyük garantör devlet olarak görmüşlerdir. Fakat daha sonra Batı Trakya'daki Türkler, gerek Yunanistan'ın iç siyasette, gerekse Türkiye-Yunanistan arasında Kıbrıs sorunu ile dış siyasette yaşadığı gelişmelere bağlı olarak pek çok alanda maddi ve manevi baskıya uğramıştır. Geçmişten günümüze siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik pek çok sorunu olan ve vatandaşı olduğu ülkede sorunlarına kayıtsız ve hatta çözümlerde engellemelerle karşılaşan Batı Trakya Türk azınlığı, gerek Yunanistan ve Türkiye arasında karşılıklı teminatlarla sağlanan taahhütlere, gerekse yaşadığı ülkenin AB üyesi olarak yerine getirmesi gereken taahhütlerinde hak ve özgürlüklerine saygı ve sorunlarına çözüm beklemektedir. Ancak bu taahhütlerin kuşkusuz en büyük bekçisi ve uygulatıcısının bizzat kendileri olacağı gerçeğini unutmamak kaydıyla.
Özet (Çeviri)
Western Thrace Turks that had remained as a minority outside our borders byLausanne agreement, in this new period, although their problems are still continuing,they felt safe and confidence until the 1950 with the rights that Lausanne agreementprovided and effective Turkish foreign diplomacy and so they considered Turkey astheir biggest guarantor state.But later afterwards, Turks in Western Thrace have been exposed to pressuresin many area spiritual and material ways, dealing with Greece's home politics anddevelopments on foreign diplomacy according to Cyprus issue between Turkey andGreece.Western Thrace Turkish minority that have so many problems such asdiplomatic, social, cultural and economical for'a long time are expecting solutions totheir problems which should be guaranteed by the commitments between Greece andTurkey and respected their rights by the commitments of Greece as an EuropeanUnion country. Nevertheless, Western Thrace Turks should not forget that they needto be these commitment's guardian and they all are putting into practice.