Türk-Yunan ilişkilerinde Anadolu (1918-1923)
Anatolia in Turkish-Greek relations (1918-1923)
- Tez No: 148577
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
166 ÖZET Yakın tarihimizde Türk milletini ve dünya siyasetini çok meşgul eden bir konu olan Türk- Yunan ilişkileri hakkında yazılmış birçok eser mevcuttur. Yunan devletinin doğuşunda çeşitli etkenler mevcuttur. Bunlardan belki de en önemlisi Megalo İdea'dır. Diğer etkenler ise Türk düşmanlığı ile yabancı devletlerin himayesi olmuştur. Yunan halkı dörtyüz yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun uyruğu olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak imparatorluğun zayıflamasıyla Yunan isyanları başlamış ve bu isyanlar Yunan devletinin kurulması ile son bulmuştur. Yunan devleti kurulmasından itibaren Türk toprakları üzerinde emellerini gerçekleştirmek için çalışmaya başlamıştır. Bizans-Yunan İmparatorluğunun diriltilmesi, Küçük Asya'nın Helenleştirilmesi, Balkanlar ve Anadolu'daki Türk hakimiyetine son verilmesi idealine,“Megalo idea”(Büyük Fikir) denilmektedir. Bu fikir, Venizelos tarafından, XIX ncu yüzyılın başlarında milletlerarası maceralardan biri olarak Türk Milletinin karşısına çıkarılmış, ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yunanistan bu idealinden hiçbir zaman vazgeçmemiş ve I. Dünya Savaşı'na girmesinin ardından 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal etmiştir. Daha bu işgalin başında, işgalin geçici olmadığı, amacın Batı Anadolu'yu Ege'nin her iki yakasında kurulacak büyük bir Yunanistan'a katmak olduğu ortaya çıkmıştır. İşgal sırasında Yunanlılar tarafından çok büyük bir katliam gerçekleştirilmiştir. Trakya, Marmara, Ege ve İç Anadolu'da gerçekleştirilen Yunan vahşet ve cinayetleri sistemli bir şekilde, üst makamların bilgisi dahilinde gerçekleştirilmiştir. Bu katliam sırasında ölen Türkler' in sayısını tam olarak tespit etmek mümkün olmamıştır. Türk İstiklal Savaşı'nın kazanılmasının ardından, İtilaf Devletleri ile Türkiye arasında imzalanan Lozan Barış Anlaşması Türk Milletinin tarihi başarılarından birisidir. Lozan'da : Sınırlar, kapitülasyonlar, azınlıklar, savaş tazminatı, Osmanlı Devleti'nin borçları sorunları ile ekonomik ve mali sorunlar ile Boğazlar Sorunu çözüme bağlanmıştır. Yunanlıların 1917 yılında I. Dünya Savaşı'na girmeleri ile başlayan büyük idealleri, yapılan Kurtuluş Savaşı sonunda büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanmıştır. Büyük bir hevesle başlattıkları ve gerçekleştirmeye çalıştıkları Megalo İdea hayalleri Türk Milletinin azmi ve iradesi karşısında yerle bir olmuştur.
Özet (Çeviri)
167 SUMMARY There are lots of paperworks written about Turkey and Greece relationships that is well-known subject in world politics and Turkish history. There is a lot of factors in the birth of Greece. The most important of these factors is Magali idea. The other factors are Turkish hostility and the protection of foreing states. Greek nation was a member of Ottoman Empire over fourhundred years. Greek repellions started with the loss of Ottoman Empire's power and at the end of these rebellions Greece has been set up. As a state Greece started to work for realizing their wishes in Turkish lands. Regenaration of Byzantine Empire, end of Turkish sovereignity in Balkans and Anatolia mean Megali idea. In the begining of XIX. century this idea suggested by Venizelos but this adventure has failed againts Turks. Greece never give up this purpose and after joining I World War occupated İzmir in 15 May 1919. In the begining of occupation it has been clear that the situation is not temporary and the real aim was having the West of Anatolia so the east side of Aegeon sea for setting the Great Greece. Greeks made a great massacre during occupation. Greek violance and murders which have occured in Thrace, Marmara, Aegeon and inner part of Anatolia were systematicaly made in the knowledge of Greece authority. It is impossible to establish the number of Turkish people whose died during this massacre. At the end of Turkish War of Independence Laussanne Treaty of Peace signed by Turkey and Entente States. It is one of the historical victory of Turkish People. In Laussanne; borders, caputulations, minorities, compansations of war, Ottoman Empire's depts and Turkish Straits problems are solved. Greeks Megali Idea that starts with joining I World War in 1917 at the end of Turkish War of Independence resulted by dissappointment. Greeks tried to exist this Idea with their strong desires but it has been collapsed against determination and strong will of Turkish People.