Batı Trakya'da insan ve azınlık hakları ihlallerinin ulusal ve uluslararası boyutu
National and international dimension of human and minority rights violations in Western Thrace
- Tez No: 505031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY SAYNUR DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Lozan Antlaşması ile resmi azınlık statüsünde Yunanistan'da bırakılan Batı Trakya Türk Azınlığının 1923'ten günümüze dek olan süreçte yaşamış oldukları sorunlarını konu alan, ''Batı Trakya'da İnsan ve Azınlık Hakları İhlallerinin Ulusal ve Uluslararası Boyutu'' adıyla hazırlanan tezin amacı, kendilerine uluslararası antlaşmalarla verilmiş olan azınlık haklarının, Avrupa Birliği üyesi bir ülke tarafından nasıl ihlal edildiğini sebep ve sonuçlarıyla birlikte ortaya koymak, yaşanan sıkıntıları gündeme getirip, sorunlara çözüm bulunması amacıyla konunun önemine dikkat çekmektir. Kapsamı, çalışma dört bölümde yapılandırılmıştır. I. Bölümde, temel insan ve azınlık haklarının kavramsal çerçevesi çizilmiş, teorik kısım realizm ve liberalizm üzerinden değerlendirilmiştir. II. Bölümde, Yunanistan'ın coğrafi ve demografik yapısı incelenmiş, tarihsel süreci değerlendirilmiş, Türkler'in bu coğrafyaya yerleşmiş en eski ve yerli halklarından biri olarak, diğer etnik topluluklarla birlikte Yunanistan'da varlıklarını sürdürme mücadeleleri ele alınmıştır. III. Bölümde, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'na haklar sağlayan hukuki metinlere yer verilmiş ve Lozan'dan itiberen belirli periyodlarla günümüze kadar tarihsel süreç anlatılmış ve yaşanan sorunlar ayrı başlıklar altında detaylı olarak incelenmiştir. IV. Bölümde, Batı Trakya Türkleri'nin dünyanın çeşitli yerlerinde kurmuş oldukları derneklere ve onların faaliyetlerine yer verilmiştir. Uluslararası örgütler, onların insan ve azınlık hakları konusunda yaptıkları çalışmalar ele alınmış ve bu örgütlerin Batı Trakya Türk Azınlığı'nın yaşadıkları sorunları dile getiren çalışmaları incelenmiştir. Çalışmada nitel analiz yöntemi kullanılmış, etnik toplulukların nüfusları söz konusu olduğunda nicel verilerden yararlanılmıştır. Bulgular ve sonuç, Azınlık, tarihsel süreç içinde devletin sistemli olarak yürütmüş olduğu kısıtlayıcı uygulamalara maruz kalmış, Türk-Yunan ilişkilerinin seyrine göre, günün koşullarından etkilenmiştir. Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi olduktan sonra, hak arama mücadelesi ülke içinde Batı Trakya'da, Dr. Sadık Ahmet liderliğinde başlamış ve yurt dışındaki Sivil Toplum Kuruluşları'nın desteğiyle de seslerini uluslararası platformlarda duyurmaya başlamıştır. Gelinen noktada eskiye göre kısmen bir iyileşme söz konusu olsa da halen çözülmesi gereken etnik kimliğin inkarı, dini özgürlükler, ifade özgürlüğü, eğitim, vb. gibi problemler mevcuttur. Sonuç itibariyle Yunanistan, kendi vatandaşlarını ötekileştirmeden, Avrupa Birliği'nin temel değerlerini göz önünde bulundurarak, onlara uluslararası antlaşmalarla verilmiş haklarını iade etmelidir. Sorunların çözümü için bir araya gelinmeli, sorunlara birlikte çözüm aranmalıdır. Karşılıklı hoşgörü ve saygı çerçevesinde yaklaşılmasıyla, huzur ve güven ortamında iki taraf da bundan ortak fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis titled "National and International Dimension of Human and Minority Rights Violations in Western Thrace,'' which studies the problems of Western Thrace Turkish Minority that was left to Greece in the status of official minority by Lausanne Treaty since 1923, is to bring up how their minority rights that were recognized by international agreements, were violated by a member state of the European Union, including its causes and outcomes, and to draw attention to its importance with the hope of finding solutions by mentioning the troubles experienced. The content was structured in four sections. In the first section the conceptual framework of basic human and minority rights were described and the theoretical aspects were evaluated in terms of realism and liberalism. In the second section geographical and demographic structure of Greece and the historical progression of the events were studied, the struggles of the ethnic groups, including Turks who were one of the earliest peoples settled in the region, to survive and exist were explained. In the third section legal documents on the rights of the Muslim Turkish Minority of Western Thrace were given and the history of the developments in certain periods since Lausanne Treaty to the present were written, and the problems experienced by the people were studied in detail under separate subtitles. In the fourth section activities of various associations established by the Turks from Western Thrace in different parts of the world were mentioned. International Organizations and their work on human and minority rights involving the problems experienced by the Turkish minority in Western Thrace were investigated. Qualitative analysis methods were used in the study, however in cases when the populations of ethnic groups were of concern, quantitative data was used. In conclusion, the findings show that the Minority was exposed to systematic politics of restrictive of the state in historical process, which was affected by the flow of Turkish-Greek relations. After Greece became a member of the European Union, the struggle to gain rights was led by Dr. Sadık Ahmet in Greece and supported by Non-Governmental Organisations abroad to be heard at international platforms. At present, a relative improvement compared to the past can be mentioned but still problems such as denying the ethnic identity, religious freedom, freedom of speech, education need to be solved. Greece must give back the minority rights recognised by international agreements, without alienating its citizens, and observing the basic values of the European Union. The solutions to the problems must be handled and sought in collaboration. Both sides will benefit from such an approach with mutual tolerance and respect in peace and trust.