Kazan trona mineralinin ters flotasyon yöntemiyle zenginleştirilmesi
Processing of kazan trona mineral by reverse flotation technique
- Tez No: 175772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Soda, kimya endüstrisinin önemli hammaddelerinden birisidir ve mineraller içerisinde en önemli soda cevheri tronadır. Türkiye doğal bir soda minerali olan trona açısından dünyanın ikinci büyük rezervine sahip olarak büyük bir avantaja sahiptir ve bu doğal soda mineralinin, artık ülkemizde işlenip endüstriyel ürün haline getirilmesine başlanmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de Ankara yakınlarındaki Kazan bölgesindeki tronanın gang minerallerinin ters flotasyon yöntemiyle safsızlıklarından ayrıştırılarak zenginleştirilmesi için gerekli koşullar incelenmiştir. Bu amaçla gang minerallerinin flotasyonuna etki edecek parametrelerden kollektör tipi ve miktarı, kondisyonlama şekli, karıştırma hızı, pülp yoğunluğu, depresant kullanımı gibi çeşitli faktörler denenmiş ve gang minerallerinin optimum flotasyon koşulları tespit edilmeye çalışılmıştır. Kazan trona minerali ile mikroflotasyon kolonunda yapılan deneyler, kolon içinde kondisyonlama yapıldığında flotasyonun sağlanamadığını göstermektedir. Kollektörün tek başına kullanımı flotasyona yetmemekte olup, kerosen ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Mikroflotasyon deneylerinde mineral kolon içinde değil, dışarıda daha geniş bir kapta kondisyonlanmalıdır. Mineralin flotasyon hücresi dışında kondisyonlanrnası flotasyonun sağlanmasında en önemli faktördür ve Denver flotasyon cihazında yapılan deneylerde, kondisyonlama flotasyon hücresi dışında yapılmıştır. 10-2 M DAR konsantrasyonu, 1250 rpm karıştırma hızı, 160 g/1 pülp yoğunluğu ve 1 g/1 kerosen kullanıldığı koşullarda en iyi flotasyon sonuçlan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Soda is one of the most important raw material in chemical industry and one of the most important soda ore is trona. Turkey has a big advantage for having the second grand trona rezerv of the world and this natural soda mineral is started to be processed to form as an industrial product. [n this study, the necessary conditions were investigated for removing the gangs of trona which is in Kazan district nearly from Ankara in Turkey by using reverse flotation technique. With this aim, the parameters which affect the flotation of gang minerals like, collector type and amonut, conditioning style, mixing velocity, pulp density, using of depressants were tested and the optimum flotation conditions were tried to be find out. The experiments in microflotation column with Kazan trona mineral showed that, flotation does not exist when conditioning was made inside the column. The only using of collector is not enough for flotation and it is necessary of using collector together with kerosene. In microflotation experiments, mineral must be conditioned not inside the column, outside the column in a wide plate. The conditioning of mineral outside the flotation cell is the most important factor and in the experiments by using Denver Flotation Machine, conditioning was made outside the flotation cell. Best flotation results were taken with the conditions of 10-2 M DAH concentration, 1250 rpm mixing velocity, 160 g/1 pulp density and 1 g/1 kerosene.