Endüstri fotoğrafçılığı
- Tez No: 17599
- Danışmanlar: DOÇ. TUNÇ TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elinizdeki bu tez çalışmamda endüstriyel fotoğrafçılık alanında bir bütün olarak bu dalın bası gerekli öğelerine değinmeye çalıştım. Bu konuyu seçmemdeki sebeplerden biri de Türkiye'de yeni yeni boyutlar kaşanmaya başlayan bu fotoğrafçılık dalı hakkında yayınların bulunmasıdır. Bu tezde fotoğrafçılığın genel tarihçesi, aşamaları., fotoğrafın endüstriye girmesi, Türkiye'nin fotoğraf alanında genel olarak gelişmesinin ele alınması, bu dalın Türkiye'de başlangıcı ve gelişmesi, çekim aşamaları ve teknikleri, ürünleri, görünmeyen ışınlar, dalın önemli kısımlarından olan makro fotoğrafı ve bası endüstriyel ürünlerin çekimleriyle ilgili örneklere değinilmeye çalışılmıştır. Bu tezin hasırlanmasında Türkçe kaynak yetersizliği sebebiyle yabancı dilde kaynaklara daha çok başvurulmuştur. Bu sebeple özellikle endüstri fotoğrafçılığının tarihçesi kısmının üzerinde fazla durulamamıştır. Tezin bu konuda çalışmalar yapmak, ve dala merak gösteren kişilere faydalı olması dileğiyle. Qasem Shukran
Özet (Çeviri)
SUMMARY I wanted to touch some of the aspects of industrial photography in this study of thesis. One of the reasons taht I have chosen this subject is this side of photography is gaining new dimensions and there are not- enough publications. In this thesis I wanted to touch general history of pohotography developments entering the industry, general development of Turkey in photographic area, developments and technics of shooting., products., invisible ray's; an important: part which is macro photography, the future of industrial photography, and shooting examples of some industrial products. In this study I have made use of foreign resources since there are ho available resources in Turkish. Because of this reason I have not detailed the history of industrial photography. I wish my thesis will help to the people who like to study on this subject. Qasem Shukran