19. yüzyılda avrupa'da teknolojik ve toplumsal değişimleringiysi modasına etkileri
Effects of technological and social changes on fashionin europe in the 19th century
  1. Tez No: 594613
  2. Yazar: YASEMİN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM ASUMAN ÇİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Clothing Industry, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tez çalışması, 19. yüzyıl Avrupa'sının, giysi modası ve gelişimi incelemek istenildiğinde yeterli Türkçe kaynak bulunamaması, yabancı kaynakların çevirilerinin de eksik ya da hatalı olması, ayrıca konuyla ilgili, günümüz teknolojik kaynağı olan internetin de bilgi kirliliği yarattığı problemiyle karşılaşılması üzerine çözüm arayışı gütme amacıyla yazılmıştır. Üç bölüme ayrılan tezin birinci bölümünde, 1789'da yaşanılan Fransız Devrimi ile değişim hareketliliğinin başlandığı gözlemlenmesi üzerine öncelikle buradan yola çıkarak konu ele alınmaya başlanmış ve hemen arkasından yaşanılan Sanayi Devrimi ile bu devrimlerin yapısı, etki alanı ve gelişimi incelenmiş; sonucunda yarattığı teknolojik gelişmeleri, ayrıca sanat ve toplum hayatına kattıkları üzerine araştırmalar yapılarak tüm bu yaşanılanların tekstil sektörüne ve giysi modasına nası etkiler yarattığı araştırılmıştır. İkinci bölümde giysi ve moda kavramları incelenirken, modern moda sisteminin varoluş süreci ve Avrupa'da nasıl etkileşim yarattığı incelenmiştir. Bu sistemin kuruluşunda etkisi olan başta Fransa olmak üzere dönemin yapısı ve toplumu araştırılmış, ilk moda tasarımcıları olan Charles Frederick Worth ve Paul Poiret'in hayatları, moda sektörüne kattıkları sayısız yenilikler ve kurdukları sistemler araştırılmıştır. Teknolojinin gelişmesi üzerine gündeme gelen moda illüstrasyonları ve fotoğrafı ve ardından gelen moda basını ile dönem yapısı incelenmeye devam edilerek araştırmalar tamamlanmıştır. Üçüncü ve son bölümde, ilk iki bölümdeki gelişimlerin bir nevi sonuçları şeklinde, 19. yüzyıldaki giysi modasındaki gelişim süreci, kendi içinde dönemlere ayrılarak incelenmiştir. Bu dönemler içinde yer alan giysilerin öncelikle formlarındaki değişimler gözönünde bulundurularak, kumaş, renk, kullanılan detayları kronolojik olarak ele alınıp çeşitli görsellerle bu bilgiler desteklenmiş ve tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written with the purpose to seek solutions for problems faced when fashion and development in garment industry of 19 century Europe is researched, which caused by the lack of enough Turkish resources available, missing or inaccurate translations of foreign resources, further to this, as a current problem, the infollution in the internet as the main source of information. In the first part of the thesis, which was divided into three sections, examinated of the basis starts with the French Revolution in 1789 by the observation of the startup point of movement of change begins and continues with the technological developments that came with the Industrial Revolution after a short while. The aim of this part is to examine structure and effect area of these revolutions, contributions to art and community life and effects to fashion and the textile sector. In the second part, the concepts fashion, as well as the development of the modern fashion system and how it creates an interaction in Europe, has been examined. In this content the structure and society of the region, especially France, which had an big impact on the establishment of this system. Charles Frederick Worth and Paul Poiret, the first fashion designers are investigated whom introduced numerous innovations to the fashion industry. The research was completed by continuing to examine the fashion illustrations and photographs that were produced with the development of technology and with the fashion press that followed. In the third and final section, as the results of the developments in the first two sections, every process of the fashion in the 19th century has been studied in itself by being divided into periods. The thesis was completed by examining the considerations of the changes in forms, colors and fabrics used in industry with various supportive visuals in chronological order.