Grafik tasarımda fotoğrafın önemi
Importance of the photograph in graphic design
- Tez No: 235571
- Danışmanlar: DOÇ. YUSUF MURAT ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde ön plana çıkan ve hızla gelişmekte olan reklam olgusu, Toplumu mesaj iletmekte, olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Bu sebepten dolayı reklam sektörü çok kazandıran bir endüstri dalı haline gelmiştir. Bu kadar önemli ve gelişmekte olan reklam endüstrisinin bünyesinde yer alan, onun temellerini oluşturan grafik sanatı ve grafik tasarımdır.Tüketimin hızlı ve çabuk tüketildiği, kitle iletişim araçlarının son derece yaygınlaştığı bu dönemde reklâm ve unsurlarıyla çok fazla karşı karşıya gelmekteyiz. Reklâmcılıkla birlikte günümüzde reklâm fotoğrafçılığı da büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Grafik tasarımlarda vazgeçilmez bir öğe olan fotoğrafta yaygın bir şekilde kullanılmakta, Reklâm fotoğrafı Grafik tasarımın yapısı ve kuralları içinde oluşturulmaktadır. Dolayısıyla Reklâm fotoğrafçısı da bu bağlamda hareket etmekte, tasarımın niteliklerine uygun reklam fotoğrafı oluşturmaktadır. Grafik tasarım hedef kitle üzerinde mesaj iletmede sağladığı kolaylık nedeniyle, görselliğe yönelmesi gerçeklik etkisi ve görsel gücü dolayısıyla fotoğraftan sıkça faydalanmasına sebep olmuştur.Bu çalışma ile grafik tasarıma fotoğrafın katkıları incelenmiş, fotoğraf ve grafik tasarımların temel yapısı hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advertisement fact that comes into prominence and develops very fast nowadays, convey a message to the society, affects positively or negatively. Because of this reason, advertisement sector has become an industry branch that earns much Money. The facts that have been included in the advertisement industry, which is so important and has been developing, and establishes the basis, are graphic art and graphic design.In this era, where consumables have been consumed fast and quick and mass communication media have been spread over enormous, we have been facing with advertisement and its elements. In conjunction with advertising, advertisement photography has mad progress as well. Photograph, which is an inevitable object regarding graphic design, has been using widespread and establishes advertisement photograph that appropriates to the characteristics of the design. Thanks to the facility for conveying message upon the target audience, and because of the visual orientation, reality effect and visual power, photograph has been caused to get benefit from its features commonly.In this study, contributions of photograph over the graphic design have been examined and information regarding the basic structures of the graphic design has been presented.