Marka genişletme stratejilerinin genç tüketicilerin satınalma niyetlerine etkileri üzerine pilot bir araştırma
  1. Tez No: 175995
  2. Yazar: ÖZGÜR SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzün hızla değişen teknolojik ekonomik ve kültürel koşulları,tüketici/erin satınalma alışkanlıklarını etkilemekte ve buna bağlı olarak iş/etmelerinartan rekabetle birlikte yeni pazarlama stratejileri geliştirmesi ve etkin bir şekildeuygulaması gerekmektedir. Bundan dolayı, iş/etmeler için marka genişletme kararıson derece önemlidir. Marka genişletme karan başarılı olduğu taktirde maliyettasarrufu sağlamakta, kalite unsuru diğer ürüne aktarılmaktadır. Ancak markagenişletme kararının başarısız olması işletme için olumsuz sonuçlar getirmektedir.Bu nedenle işletmeler marka genişletme kararı üzerinde dikkatle durma/ıdırlar.Bu çalışmada pazarlama stratejilerinden biri olan marka genişletmestratejilerinin tanımı yapılmış ve pilot bir araştırma yapılarak genç tüketicilerin satınalma niyetleri üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's rapidly changing technological, economic and cultural situationseffect customers' buying decisions and firms have to develop and implement somenew marketing strategies effective/y. Because of this, brand extension decisions arevitally important things for companies. if the brand extension decision is successfullyimplemented, the firm reduces costs and quality can be trans/ated to other products.However, if the brand extension decision fails, it brings negative results. For thisreason, firms should concentrate on the brand extension decision and consider itvery carefully.This thesis indudes an explanation of the strategies of brand extenslon,which is one of the marketing strategies and a p10t research in order to propose thatthe brand extension strategies effect young peoples' buying decisions.