Normal deneklerde bir grup görsel ve sözel bellek testleri performansına yaş ve eğitimin etkisi
- Tez No: 176100
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖGET ÖKTEM TANÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada, görsel ve sözel bellek yetilerini değerlendirmekte kullanılan WMSGörsel Üretim Alt Testi, WMS Mantıksal Bellek Alt Testi, Califomia Sözel ÖğrenmeTesti, Camden Yüzler İçin Kısa Tanıma Belleği, Resim Tanıma Belleği veTopografik Tanıma Belleği Alt Testlerinin norm değerleri toplanmış, yaş ve eğitimdeğişkenlerinin test performanslarına etkileri incelenmiştir.Çalışmaya 180 normal denek katılmıştır. Yaş grupları, 17-34, 35-54, 55-64,65-69, 70-74 ve 75-89'dur. Eğitim grupları ise, düşük (ilkokul mezunu veya orta okulterk); orta (ortaokul veya lise mezunu); ve yüksek ( iki yıllık yüksek okul, ön lisans,lisans veya lisans üstü eğitim) eğitimli gruplar. Her bir alt grupta denek sayıları eşittutulmuştur.Elde edilen verilere göre;1) WMS Görsel Üretim Alt Testi yaş ve eğitim değişkenlerine duyarlıdır.WMS Mantıksal Bellek Alt Testi A Hikayesi Kısa Süreli Anlık Hatırlama ve SoruCevap Toplam Puanı hariç diğer uygulama yaş değişkenine duyarlıdır. BHikayesinin uygulamalarının hiçbiri yaş değişkenine duyarlı değildir. Fakat hem Ahem B Hikayesinin tüm uygulamaları eğitim değişkenine duyarlıdır. Califomia SözelÖğrenme Testi'nin bazı uygulamaları yaş ve/veya eğitim değişkenlerine duyarlıdır.Camden Yüzler İçin Kısa Tanıma Belleği, Resim Tanıma Belleği ve TopografikTanıma Belleği Alt Testleri'nin üçü de hem yaş hem de eğitim değişkenlerineduyarlıdır.2) Yaşa duyarlı tüm testlerde, 75-89 yaş grubu diğer yaş gruplarından anlamlıderecede daha düşük puan almaktadır.3) Eğitime duyarlı tüm testlerde, düşük eğiti grubu diğer eğitim gruplarındananlamlı derecede daha düşük puan almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the norm values of WMS Visual Reproduction Sub-Test, WMSLogical Memory Sub-Test, Califomia Verbal Leaming Test, Camden ShortRecognition Memory Sub·Test for Faces, Camden Pictorial Recognition MemorySub· Test and Camden Topographic Recognition Memory Sub· Test were collected,examining the effects of age and education variables to the test performances.180 normal subjects participated in this study. The age groups were 17·34,35-54, 55·64, 65-69, 70·74 and 75·89. The education groups were as follows:Primary (having completed primary school or quitted middle school); secondary(having completed middle school or high school) and higher education (two·yearcollege graduate, fore·graduate, bachelor's or master's degree) groups. The number ofsubjects in each sub-group was the same.According to the data obtained:1) WMS Visual Reproduction Sub· Test is sensitiye to the variables of ageand education. All the applications except WMS Logical Memory Sub· Test HistoryA Short Time Immediate Recall and Question-Answer Overall Score are sensitive tothe variable of age. None of the applications of History B are sensitiye to the variableof age. However, all the applications of both History A and History B are sensitiye tothe variable of education. Some applications of Califomia Verbal Leaming Test aresensitiye to the variables of age and/or education. All three Sub-Tests of CamdenShort Recognition Memory for Faces, Pictorial Recognition Memory andTopographic Recognition Memory are sensitive to the variable s of both age andeducation.2) in all the age-sensitive tests, the age group of 75-89 got significandy lowerscores than the other age groups.3) in all the education-sensitive tests, the pnmary education group gotsignificandy 10wer scores than the other education groups.