Urartu taş kapları
- Tez No: 176140
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Urartu Taş kaplarımn tipolojik gelişimi, Urartu merkezlerindekidağılımı, kullanım amaçları güvenilir bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. UrartuTaş kapları ve kullanım amaçları bu güne değin az araştınlmış konulardandır.Çalışmanın 1. kısmında İstanbul Üniversitesi VanBölgesi Tarih ve ArkeolojiAraştırma Merkezi depolarında bulunan Çavuştepe Kalesi, Van Kalesi Höyük, YukarıAnzaf Kalesi, Tuşpa Altıntepe Nekropolü ve Karagündüz Höyük kazılarındansağlanan malzemeler tek tek elden geçirilmiş, kata10g fişleri kontrol edilmiş, çizimleriyapılmış fotoğraf çekimleri tamamlanmıştır. Van müzesi deposunda bulunan ÇavuştepeKalesi Kazılarında ortaya çıkarılan taş kaplarda Kültür Bakanlığı Amtlar ve MüzelerGenel Müdürlüğünden alınan 12.08.1998 tarihli 0-16-00.011707 AM6 sayılı izinbelgesi ile incelenmiş, müze envanter ve etüd defterleri kontrol edilmiş, çizim vefotoğraf çekimleri yapılmıştır. Orijinal eserlere ulaşılamadığı durumlarda süreli yayınlarincelenmiştir. Çizimler 1/3 oranında küçültülerek rapidoya geçirilmiştir. Malzemekatalog fişlerine geçirilerek tez kataloğu oluşturulmuştur. Kap örneklerinin ağız çapı /dip çapı yükseklikleri verilmiştir. Parça halindeki kapların ağız profili ve dip çapları“çap ölçer”yardımı ile alınmıştır. Urartu Taş Kapları üzerinde yaptığımız bu çalışmadatoplam 91 parça taş kap incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it's tried to be exposed the typological progress, distribution atUrartu Centers, aimo oftheir usape ofUrartu stone vessels, an a responsible way. Up topresent Urartu stone vessels and the aims oftheir use are the seldom research subjects.In the first part of this work, the pieces which are found at Çavuştepe Castle,Van Castle Höyük, Yukarı Anzaf Castle, Tuşpa Altıntepe Necrapoly and are kept inVanRegion History and Monument Archeology Research Department of IstanbulUmversty, were exaınined piece by piece, catalogue receipst were checked, drawin goof the materials were comp1eted and their photographs were taken. The stone vesselswhich are found at Çavuştepe Castle excavation and now kept in Van Museum wereexamİned by the permit receipt given by the Ministry of Culture and MonumentsMuseum General Management dated at 12.08.1988 and MMG CAMG) numbered of 0-16 00.01/707 and Museum Inventory and registry books are checked, drawing andphotographs of the materials were completed ın case of the original pieces absance, theperfectly publications were examined. The drawing were sized at the scale 1/3 anddrown by rapido pen. The pieces were index ed and thesis catalogue was completed.Ring diameters and heights, bottom diameters and heights of the vessel samples werewritten. Ring profiles and bottom diameter of broken pieces were measured by the helpof“diameter measure”. In this work Urartu Stone vessels, 91 pieces of stone vessels areexamined totaIly.