Impacts of westernization on 'yalı' architecture along the Bosphorus in İstanbul with references to the selected examples
- Tez No: 17618
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET SEÇİLMİŞ ÖRNEKLEMELER İLE, BATILILAŞMANIN İSTANBUL BOĞAZINDARİ YALI MİMARİSİNE ETKİLERİ FİŞEKÇİOĞLO, Sera Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Tarihi, Mimarlık Tez Yöneticisi: Prof.Dr. İnci ASLANOGLO Eylül 1991, 139 sayfa Bu çalışma, Batılılaşmanın, İstanbul Boğazı'ndaki yalı mimarisi üzerindeki etkilerini seçilmiş örneklere dayanarak araştırmaktadır. Burada Osmanlı İmparatorluğu ' nun batılılaşma döneminde, İstanbul'un değişen fiziki ve sosyo-kültürel yapısı sonucu Boğaz yalılarının mimari açıdan ne şekilde etkilendiği incelenmektedir. Çalışma, ilk bölümde Osmanlı İmparatorluğu ' nun batılılaşma dönemi üzerine genel bir incelemeyi içerir. İkinci bölümde, İstanbul'un gelişimi ve şehrin sosyo-kültürel yapısına batı etkisi, fiziksel çevrenin ve sosyo-kültürel ortamın değişimi adlı iki ayrı başlık altında araştırılmıştır. Üçüncü bölüm ise Boğaziçi uygarlığı üzerine üç kısımdan oluşan bir çalışmadır. Birinci kısım Boğaziçi tarihi üzerine bir incelemedir. İkinci kısım Boğaziçi'nde gözlenen yerleşim düzenini anlatır. Üçüncü kısım ise ondokuzuncu yüzyıl Boğaziçi yaşantısını ele almaktadır. Dördüncü bölüm, yalı mimarisi üzerinedir. Birinci kısımda yalıların genel mimari özellikleri incelenir. İkinci kısımda, batılılaşmanın yalı mimarisi üzerine etkileri anlatılır. Üçüncü kısım, seçilmiş örneklerin konuyla ilgili özelliklerinin incelenmesini içerir. -m-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPACTS OF WESTERNIZATION ON -YALI“ ARCHITECTURE ALONG THE BOSPHORÜS IN ISTANBUL WITH REFERENCE TO THE SELECTED EXAMPLES FİŞEKÇİOĞLU, Sera M.A.in History of Architecture, Architecture Supervisor: Prof.Dr. İnci ASLANO&LÜ September 1991, 139 pages This study researches on the impacts of westernization on ”yalı“ architecture along the Bosphorus in Istanbul, with reference to the selected examples. The study investigates in what ways the ”yali“s along the Bosphorus are influenced during the westernization period of the Ottoman Empire due to the changing physical and structure socio- cultural of Istanbul, by refer xng to the selected examples. The study encompasses a general survey on the westernization period of the Ottoman Empire in the first chapter. In the second chapter, the impacts of westernization on urban developments and socio- cultural structure of Istanbul are examined under the headlines of the transformation in the physical and the socio-cultural environment. The third chapter, is a study on the civilization of the Bosphorus in three sections. The first section, is a survey on the history of the Bosphorus. The second section discusses the observed settlement patterns along the Bosphorus. The third section explains the life at -1-the Bosphorus in the 19th Century. The forth chapter, is on ”yalı“ architecture. General architectural characteristics of ”yalı“ s is studied in the first section. Impacts of westernization on ”yalx" architecture is analysed in the second section. The third section examines the special characteristics pertaining to the examples. -xx-