Historieism and architecture a conceptual framework for interpretations of historicism in contemporary Turkish and western architecture
- Tez No: 17617
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET TARÎHSELCÎLÎK VE MİMARLIK TÜRK VE BATI MİMARLIĞINDA TARÎHSELCILÎK YORUMLARI ÎÇÎN KAVRAMSAL BÎR ÇERÇEVE ALTAN, T. El van Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. înci Aslanoğlu Eylül 1991, 154 sayfa. Bu çalışma tarihselcilik ve mimarlık ilişkisini konu edinmektedir. Değişik tarihselcilik yorumları, Türk ve Batı mimarlığının tarihsel gelişimleri içinde, özellikle Türkiye'deki çağdaş gelişmelere ağırlık verilerek, araştırılmış ve karşılaştırılmiştır. Bu ilişkinin anlaşılması için, birinci bölümün iki alt bölümünde, 'tarihselcilik' kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. îlk alt bölümde, kuram, yaklaşım ve sanatsal uygulama olarak değişik anlamlarıyla tarihselcilik incelenmiştir. îkinci alt bölümde ise, bu üç değişik anlamda tarihselcilik ve mimarlık ilişkisi araştırılmıştır. îkinci bölümde, tarihselciliğin Batı mimarlığıüzerindeki etkileri, Rönesans'tan günümüze dek mimari gelişmelerin anlatıldığı üç alt bölümde araştırılmıştır. Tarihselciliğin Türk mimarlığı üzerindeki etkileri üçüncü bölümde incelenmiştir. Bu bölüm de, Osmanlı imparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti' ndeki mimari gelişmeleri, tarihselci etkiler açısından inceleyen, üç alt bölüme ayrılmıştır. Sonuç bölümünde, Batı ve Türk mimarlığı karşılaştırılmış, Batı'daki gelişmelerle Türkiye'deki kimlik sorununun Türk mimarlığı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Böylece, çağdaş mimari gelişmeler - özellikle Türkiye'deki -, kuram, yaklaşım ve sanatsal uygulama olarak tarihselcilik ve mimarlık arasındaki ilişki açısından, açıklanmaya çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HISTORICISM AND ARCHITECTURE A CONCEPTUAL FRAMEWORK FOR INTERPRETATIONS OF HISTORICISM IN CONTEMPORARY TURKISH AND WESTERN ARCHITECTURE ALT AN, T. Elvan M. A. in History of Architecture Supervisor : Prof. Dr. tnci Aslanoglu September 1991, 154 pages. This study is about the relation between historicisra and architecture. It examines and compares interpretations of historicism in Turkish and Western architecture in their historical developments, giving the contemporary developments, especially in Turkey, in detail. In order to understand this relation, an attempt is made to explain the concept of 'historicism' itself in the two sections of the first chapter. The first section deals with the meanings of historicism as a theory, an attitude and an artistic practice. The second section is about the relation of historicism and architecture in terms of these three meanings. The second chapter examines the effects of historicism iiion Western architecture in three sections, giving the different architectural developments from Renaissance until today. The effects of historicism on Turkish architecture are examined in the third chapter, which is also chronologically divided into three sections, dealing with the architectural developments of the Ottoman Empire and the Turkish Republic in terms of historicist effects. By comparing Western and Turkish architecture and investigating the influences of the Western developments and the identity problem in Turkey on Turkish architecture, the contemporary architectural developments, especially in Turkey, are tried to be explained in the conclusion, in terms of the relation between architecture and historicism in its three meanings as a theory, an attitude and an artistic practice. IV