Tahrif edilmiş iletişim
- Tez No: 176248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Gazetecilik, Philosophy, Journalism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Habermas Aydınlanmanın yeniden yapılandırılması projesının bir parçasıolarak sistemli olarak tahrif edilmekte olan iletişimin, iletişimsel rasyonellik yoluylaçözümlenmesini önermektedir. Ancak bu düşünce, öncelikle dilin gerçeklikle yanidış dünyadaki nesneler ve öznel düşüncelerle ilişkisini gündeme getirmektedir. Dilsabit, değişmez bir kavramlar bütünü değildir; tarihsel ve kültürel bir olumsallıktaşır. Her dil kendi sınıflandırma, secerelendirme, adlandırma ve niteleme sisteminihakim olan söylemlere göre üretir. Söylemler öncelikle bir toplumsal mücadelekonusu olduğuna göre ve bizlerin dünyayı algılayışımızı söylemler oluşturduğunagöre hangi söylemin daha gerçek olduğunu belirlemek mümkün gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
As part of his project of reconstruction of Enlightment, Habermas argues tosolve systematically distorted communication via communicative rationality. Butthis c1aim brings into consideration the relationships with language and realitywhich consists of objects in the world and subjective thoughts. Language doesn 't lieon a constant, continuous notions of totality, it rather bears a historical and culturalcontingency. Every language produces its own c1assification, characterization,nominalization and qualification system relying on its prevailing discourses. Sincediscourses have been a subject of social conflicts and embodied our perception ofthe world determining the most precise discourse seems not possible.