Sürdürülebilir markalamada grafik tasarımın rolü ve Gökçeada için bir uygulama
The role of graphic design in sustainable branding: Applied example for Gökçeada
- Tez No: 962076
- Danışmanlar: DOÇ. MERVE ERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sanayi devrimi sonrası üretimde doğal kaynaklar ve ekolojik çevre düşüncesizce tahrip edilmiş, gelecek nesiller yok sayılmıştır. 20. yüzyılın sonlarında iklim koşulların değişmesi, doğal kaynakların azalmasına karşın durumu değiştirebilmek adına çözüm arayışları başlamıştır. Yaşanan bu olumsuz olaylar neticesinde gelecek nesilleri düşünen, ekolojik çevreye karşı kendini sorumlu hisseden sivil toplum kuruşları, uluslararası sivil toplum örgütleri gibi paydaşlı yapılar uzun vadede kalıcı çözüm arayışı içine girmiş; sürdürülebilirlik kavramını tartışmaya açmışlardır. Günümüzde, bilinçli tüketicilerin artması markaların paydaşları için sunduğu değerleri sürdürülebilirlik kapsamında yeniden şekillendirmelerini sağlamıştır. Araştırma, sürdürülebilirliğin üç temel kavramının birbirleriyle olan ilişkisini disiplinlerarası bir bakış açısıyla ele alarak, sürdürülebilirlik odaklı marka oluşturma sürecinde grafik tasarımın işlevsel ve kavramsal boyutunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Grafik tasarım, bir markanın kimliğini yalnızca estetik boyutta temsil etmemektedir. Sürdürülebilirlik ilkelerinin görselleştirilmesinde, sembolik anlatımda ve hedef kitleyle kurulacak duygusal bağın inşasında da işlevsel bir rol üstlenmektedir. Renk seçimlerinden tipografiye, ambalaj tasarımından kurumsal görsel kimlik bileşenlerine kadar birçok unsuru kapsayan tasarım süreci, sürdürülebilirlik mesajlarının anlaşılır, etkili ve bütüncül bir biçimde sunulmasına imkân tanımaktadır. Sonuç olarak, tüketim kültürünün oluşturduğu yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan alışkanlıklar, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda yeniden inşa edilirken; bu sürecin iletişim boyutunda sürdürülebilir markalama yaklaşımı ön plana çıkmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi modeli kullanılmıştır. Çalışmanın son bölümünde cittaslow unvanına sahip bir bölgenin sürdürülebilir markalama değerine sahip olabilmesi adına finansal, sosyal ve kültürel değerlerin dikkate alındığı, bölgenin sağladığı mevcut özelliklerinden yararlanılarak grafik tasarım ürünleri ve mobil uygulama arayüz tasarımı ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında sürdürülebilirlik ve markalama kavramlarının grafik tasarım ile etkileşimi ve önemi hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, natural resources and ecological environment were destroyed thoughtlessly in production and future generations were ignored. As a result of these negative events, stakeholder structures such as non-governmental organisations and international non-governmental organisations, which think about future generations and feel responsible for the ecological environment, have been in search of permanent solutions in the long term and have opened the concept of sustainability to discussion. Today, the increase in conscious consumers has enabled brands to reshape the values they offer to their stakeholders within the scope of sustainability. The research aims to reveal the functional and conceptual dimension of graphic design in the process of sustainability-oriented brand building by addressing the relationship between the three basic concepts of sustainability from an interdisciplinary perspective. It also assumes a functional role in the visualisation of sustainability principles, symbolic expression and the construction of an emotional bond with the target audience. As a result, while the habits emerging due to the lifestyle created by the consumption culture are rebuilt in line with the principles of sustainability; sustainable branding approach comes to the fore in the communication dimension of this process. 'Action research' model, one of the qualitative research methods, was used in the study. In the last part of the study, graphic design products for an organisation in line with sustainability principles were presented. In the conclusion part of the study, evaluations were made about the interaction and importance of sustainability and branding concepts with graphic design.