System theory and international relations three major conceptualisations
  1. Tez No: 17637
  2. Yazar: A.NURİ YURDUSEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı uluslararası sistem kavramını incelemektir. Bu maksatla, ilk olarak, genelde bilimsel yada teorik aktivitenin mahiyetinin analizi bilim felsefesi literatürü gözden geçirilerek verilmiştir. İkinci olarak, Uluslararası İlişkiler disiplinin genel bir gözden geçirimi, sistem kavrayışına temel olan 'analiz düzeyi probleminin incelenmesi, ve Genel Sistem Teorisi, Sosyoloji, ve Siyaset Bilimi gibi disiplinlerde sistem düşüncesinin kapsamlı bir taraması gelmektedir. Bu genel arkaplana dayanarak, çalışma uluslararası sistem kavramını analiz etmekte ve üç ana kavramsallaştırma üzerinde yoğunlaşmaktadır: uluslararası sistemi karşılıklı etkileşim içindeki elementlerin bütünü olarak gören karşılıklı etkileşim kavramsallaştırması; uluslararası sistemin yapısı tarafından meydana getirildiğini savunan yapısalcı kavramsallaştırma; ve uluslararası sistemi dünya tarihinin süreçleri ile oluşan yapısal bir birim olarak gören dünya sistemi kavramsallaştırması. Çalışmanın ana vargısı uluslararası sistem kavramsallaştırmalarının, ne kadar farklı yorumlamaları içerirlerse içersinler, çok önemli bir ortak noktayı, bütün düşüncesi, paylaştıklarıdır. Bütün düşüncesinin bir perspektiften çok bir birim olarak anlaşıldığım gösterdikten ve bunu uluslararası sistem kavramsallaştırmalarının en önemli çıkmazı olarak değerlendirdikten sonra, çalışma, anlamlı bir uluslararası sistem kavrayışı için, Uluslararası İlişkiler öğrencilerinin bütün düşüncesini bir birimden ziyade bir perspektif olarak görmeleri gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the system conception of international relations. To this end, first, an analysis of the nature of scientific or theoretical activity in general has been provided by a review of the literature of philosophy of science. Second come a general review of the discipline of International Relations, a treatment of what is called 'the level of analysis problem' which is so central to the system conception, and a comprehensive survey of the idea of system in various disciplines such as General System Theory, Sociology, and Political Science. Based on this general background, the study goes on analysing the concept of international system and concentrates on its three major conceptualisations: the interactionist conception which sees international system as a set of elements in interaction; the structuralist conception which considers international system to be formed by the structure; and the world system conception according to which international system is a structural unit that has come into being through the processes of the world history. It is the basic conclusion of this study that international system conceptualisations, however they differently interpret, share one very significant characteristic: the idea of the whole. Having indicated that the idea of the whole has been understood more as a unit than as a perspective and considering this understanding to be the major shortcoming of international system conceptualisations, the study suggests that, for an adequate conception of international system, the students of International Relations needs to view the idea of the whole as a perspective rather than as a unit