Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türk lojistik sektörünü etkileyen faktörler ve bir araştirma
A survey about the factors affecting Turkish logistics industry in the process of Turkey?s European membership process
  1. Tez No: 176371
  2. Yazar: ONUR DİKMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ticari faaliyetlerin artarak uluslararasılaşması taşımacılığın ticaret içindeki rolünü de arttırmıştır. Taşımacılık faaliyetleri de zamanla değişerek, karmaşıklaşarak yeni koşullara uyum sağlamışlardır. Küresel ticaretin artmasıyla birlikte ?taşımacılık? faaliyetleri kendini yeniden tanımlayarak ?lojistik? faaliyetler olarak kabul görmeye başlamıştır.Lojistiğin uluslararasılaşması, uluslar arası ticareti ve yatırımları kolaylaştırdığı için, gelişmekte olan ülkeler açısından önemli olmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler, uluslar arası lojistiğe katılımları oranında doğrudan yabancı sermaye yatırımlarından daha fazla pay alarak, gelişmelerine devam edebilmektedirler.Türkiye hem bulunduğu coğrafya da sahip olduğu coğrafi konum ve jeopolitik önem hem de gelişmekte olan bir ülke olması sebebiyle uluslar arası ticaretten daha fazla pay almak istemektedir. Uluslar arası ticaretten daha fazla pay alabilmek için Türkiye uluslar arası lojistiğe daha fazla önem vermelidir.Avrupa Birliği ile yürütülmekte olan tam üyelik müzakereleri, Türkiye'ye hem uluslar arası ticaret hem de uluslar arası lojistik de avantajlı konuma getirmiştir. Üyelik müzakereleri bir çok alanda olduğu gibi lojistikte de büyük değişiklikler yapacaktır. Lojistik sektörünün bu değişimden karlı çıkabilmesi değişimin etkilerinin neler olabileceğinin doğru saptanmasıyla olabilecektir.Yapılmış olan bu çalışma da, sektörün mevcut durumunun belirlenerek Avrupa Birliği Üyelik Sürecinin Lojistik Sektörüne etkilerinin neler olabileceği, lojistik işletmeleri yöneticileri arasında gerçekleştirilen bir anket ile ortaya konulmuştur. Çıkan sonuçlardan AB üyeliğinin sektörü olumlu yönde etkileyeceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The internalisation of increasing trading activities have also increased the role of the transportation in trade. In the lenght of time transportation activities have adapted themselves to the nev conditions by changing themselves. Today, transportation activitities are finding acceptence as logistics activities because of the increasing globalisation and trade.International logistics is important for developing countries. Because international logistics is enabling international trade and investment. For developing countries it is necessary to take part as much role as it is possible in international logistics to become a developed country.Due to its geographical position and geopolitical importance Turkey wants to take part as much role as it is possible in international and trade. Thus, Turkey must pay more attention to international logistics.Turkey?s accession negotiations with European Union, have accorded advantages to Turkey both in international trade and logistics. Accession negotiations will bring about lots of changes in logistics as it will do in other industries. To be profitable logistics industry must pay more attention lo accession negotions and confirm the effects of EU more accurately.In this study, the circumstances of the industry and the effects of EU accession negotiations to the industry, is displayed by a qustionnaire. It is emerged that logistics industry is smiling on Turkey?s full accession to EU.