Credit policy and balance of payments the case in Turkey
  1. Tez No: 17641
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NUR KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Aghevli ve Khan (1980: 685-711) tarafından geliştirilen ödemeler dengesine paracı yaklaşım teorisi ile tutarlı basit bir modeli Türkiye verilerini kullanarak çözmektir. Model hem parasal büyüklüklerdeki değişme ile iç talep arasındaki ilişkiyi, hem de parasal değişkenler ile dış sektördeki değişiklikler arasındaki ilişkiyi analiz etmeye çalışmaktadır. Modelin asıl amacı, iç kredilerdeki değişmelere dayanarak tanımlanan para politikasının; enflasyon, reel gelir ve uluslararası rezerv stokları üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışmaktır. iç kredilerdeki değişmelerin makro-ekonomik etkileri iki ayrı politika simülasyonu ile sınanmaktadır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to apply a relatively simple macroeconomic model consistent with the monetary approach to balance-of-payments theory onto Turkish data. The model, which was originally developed by Aghevli and Khan (1980: 685-711), attempts to analyze both the relationship between changes in the foreign sector and the monetary variables in the economy, as well as the relationship between changes in these monetary variables and the domestic demand for goods. But, the key role of the model is to determine the effect of monetary policy, defined in terms of variations in domestic credit; on inflation, real income and changes in the stock of international reserves. The macroeconomic effects of changes in domestic credits are examined in accordance with two separate policy simulations. 1 1