The Practice of interest aggregation and its resolution in the Turkish legislature
  1. Tez No: 17654
  2. Yazar: YASUSHİ HAZAMA
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET R. GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, TBMM komisyonlarında siyasi partiler ve milletvekilleri arasındaki pazarlık yöntemlerini incelemektir. Komisyonlarda çeşitli toplumsal menfaatlerin nasil birleştirilip aktarıldığı üzerinde yoğunlaşılacaktır. Bulguları ortaya çıkartmaya yönelik bu araştırmanın yapılmasının sebebi, TBMM'nde menfaat birleştirme faaliyetinin Genel Kurul' dan ziyade komisyonlarda meydana gelmesi varsayımına dayanmaktadir. TBMM' ne sunulan kanun tasarıları ve tekliflerinin, komisyonlarda ne ölçüde ve hangi çatışmaları çözme süreçleriyle değiştirildiği bu çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the negotia tion patterns among political parties and parliamentarians mainly in the parliamentary committees of the Turkish Grand National Assembly (TGNA). Of particular interest is how various societal interests are aggregated in the parliamentary committees. The reason for undertaking such an exploratory study stems from the assumption that within the (TGNA), substantive interest aggrega tion seems to take place not in the General Assembly but in the Committees. To what extent and by which' conflict resolution processes the bills submitted to the General Assembly are amended in the Committees is the focus of this work.