The Cyprus conflict and the intercommunal talks
- Tez No: 17653
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHA BÖLÜKBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET KIBRIS SORUNU VE TOPLUMLARARASI GÖRÜŞMELER Çakır, Aylin Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. Süha Bölükbaşıoğlu Eylül 1991, 136 sayfa Bu çalışmada, Kıbrıs tarihinin kısa bir özeti verilmiştir. Çatışmanın ve bölünmenin nedenleri incelenmiş, iki Kıbrıs toplumunun durumları tartışılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumları arasındaki görüşmeler yıl bazında değerlendirilerek, Birleşmiş Milletler' in çözüm çabaları da incelenmiştir. Bu amaçla, anavatanlar, Türkiye ve Yunanistan'ın, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumları üzerindeki etkileri ve Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Toplulukları gibi üçüncü tarafların baskıları da göz önünde bulundurulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CYPRUS CONFLICT AND THE INTERCOMMUNAL TALKS Çakır, Aylin M.Sc. in International Relations Supervisor: Asst. Prof. Dr. Süha Bölükbasıoglu September 1991, 136 pages In this thesis, an outline of the Cypriot history is given briefly. The reasons of conflict and division are examined and the stance of the two Cypriot communities are discussed. Furthermore, the intercommunal negotiations between the Greek and Turkish Cypriots are evaluated on a yearly basis including the settlement efforts of the United Nations. For this purpose, the influence of the two mainland countries; Türkiye and Greece on the Turkish and Greek Cypriot communities and the impact of the third parties like United States and the European Communities are also evaluated. iii