The Wealth effect on private consumption behaviour: The Turkish case
  1. Tez No: 17655
  2. Yazar: GÜL İPEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKTAR TÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
II ÖZET Bu çalışmada temel olarak Türkiye de özel sek t ör Un tüketim davranışı incelenmeye çalışılmaktadır. İktisat yazınında tüketim fonksiyonu en çok ilgi çeken konulardan biridir. Bu, tüketimin toplam talebin en büyük bileşeni olmasından değil, aynı zamanda Ülkelerin yatırım ve gelişim süreçlerini bel irl enmesi ndendi r. Bu çalışmanın amacı 1973-1987 yılları arasında özel tüketim davranışının belirleyicilerini bulmaktır. Soru, 1980 yılında ekonominin karşılaştığı yapısal değişiklikten özel tüketim davranışının nasıl ve ne yönde etkilendiğidir. Yapılan ekonometrik çalışmalar, likit aktiflerin toplamı olarak tanımlanan servet kalemlerinin ve reel faiz haddinin tüketimi bel irl edi ği yönündedi r.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study broadly, consumption behaviour of private Sector in Turkey is tried to be investigated. In economic literature consumption function is one of the topics that receives Considerable attention. This is so, noy only because private consumption is the largest component of aggregate demand, but also savings determine investment and growth patterns of countries. Theories about different aspects of consumption behaviour are formulated. Some of these focus on consumption behaviour of people nith different income sources, or of nations at different stages cff development process etc. The aim of this study is to find out the determinants of private consumption behaviour in Turkey for the 1973-1987 period. The question behind our mind is whether private consumption behaviour is influenced by the structural change the Turkish e/conomy has undergone since 1980. Econometric results indicate that real wealth defined as dsum of liquid assets and real interest rate affects real private consumption.