İlköğretim okulu yöneticilerinin yaratıcılık düzeylerinin liderlik davranışlarıyla ilşkisi
The relatıon between the creativity levels and leadershıp abilities if the primary school principles
- Tez No: 176640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yaratıcılık ve liderlik bir yöneticinin temel özelliklerindendir..“ilköğretim okulu yöneticilerinin yaratıcılık düzeyleri ve liderlik davranışları nedir? Aralarında bir ilişki var mıdır? Yaratıeılık düzeyleri ve liderlik davranışları kişisel özelliklerine göre farklılaşmakta mıdır?”sorularının cevapları araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu araştırmada, sonuç çıkarıcı ve tanımlayıcı araştırma modeli kullanılmıştır. Tanımlayıcı yöntem ile;yöneticilerin ilişkiye ve göreve yönelik liderlik davranışları ile birlikte yaratıcılık düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç çıkarıcı yöntem ile; yöneticilerin yaratıcılık düzeyleri ile liderlik davranışları arasındaki ilişki, yöneticilerin yaratıcılık düzeyleri ve liderlik davranışları ile demografik özellikleri arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, 2004-2005 öğretim yılında İstanbul ilindeki resmı ilköğretim okullarında görev yapan müdür ve müdür yardımcılarının tümü oluşturmaktadır. Örneklemini ise; basit tesadüfi örnekleme“Simple Random Sampling”yolu ile İstanbul ilinin Kağıthane, Şişli, Beşiktaş ilçelerindeki resmi ilköğretim okullarında çalışan 86 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 112 müdür ve müdür yardımcısı oluşturmaktadır. Araştımıada verilerin toplanması için“Kişisel Bilgiler Formu, Ne Kadar Yaratıcısınız Testi, Liderlik Yönelim Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmada amaçlara uygun olarak t-testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi, Spirmant Correlation testleri ile istatistiksel analizler yapılmıştır: İlköğretim okulu yöneticilerinin yaratıcılık düzeyleri ortalama değerin üstünde olduğu görülür. yaratıcılık düzeyi ile kişisel özellikler (cinsiyet, yaş, medeni durum, mezuniyet, kıdem,yayımladığı eser, idari kıdem ve aynı okulda çalışma durumu, ebeveyn mezuniyeti ve çocukluğunu geçirdiği yerleşim yeri) arasında kayda değer bir bağlantı bulunamamıştır. Sadece baba mezuniyet durumu ile negatifyönlü bir ilişki bulunmuştur ..İlköğretim okulu yöneticilerinin liderlik davranışlan göreve yöneliktir. İlköğretim okulu yöneticilerinin liderlik davranışları ile cinsiyet, yaş, kıdem, medeni durum, mezuniyet, çocukluğunu geçirdiği yerleşim yeri arasında kayda değer bir bağlantı bulunamamıştır. . İlköğretim okulu yöneticilerinin liderlik davranışlan ile yayımladığı eser, idari kıdem ve aynı okulda çalışma durumu ve ebeveyn mezuniyeti durumuna göre farklılık göstermektedir.İIköğretim okullarında çalışan yöneticilerin göreve yönelik liderlik yöneliminde kıdemine göre artma eğilimi göstermektedir. Eser yayımlayan ilköğretim okulu yöneticilerinin ilişkiye yönelik liderlik eğilimleri artmaktadır. İlköğretim okulu yöneticilerinde babanın eğitimi artıkça, ilişkiye yönelik liderlik annenin eğitimi artıkça göreve yönelik liderlik eğilimi artmaktadır. 20 ve üstü yıl çalışmış ilköğretim okulu yöneticilerinde göreve yönelik liderlik eğilimleri artmaktadır. İlköğretim okulu yöneticilerinin yaratıcılık düzeyi ile liderlik davranışlan arasında göreve yönelik liderlik açısından pozitif yönde bir ilişki vardır. Bu sonuca göre göreve yönelik liderlik davranışları benimseyen ilköğretim okulu yöneticileri daha yaratıcıdır.
Özet (Çeviri)
Creativity and leadership are the basic skills for a manager. The aim of this study is to find out the answers for the questions of“What are the leadership levels and leadership behaviors of the primary school principles? Is there a relation between these skills? Are the creativity levels and leadership behaviors different for different personal characteristics?”. In this study, result finding and descnptive re search model s are used. With descriptive method; it is tried to determine the leadership behaviours of principles about relation and task, together with creativity levels of principles. With result finding methot; it is tried to find out the relations between creativity levels, leadership behaviours and demographic characteristics of principles. The universe of the study is the whole principles and vice principles working at the primary schools in 2004-2005 educational year. The saınple was determined by Simple Random Saınpling and consists of the 112 principles and vi ce principles working at 86 primary schools in the Kağıthane, Şişli and Beşiktaş districts of IstanbuL. Personnel Data Form, How Creative You are Test and Leadership Tendency Inventory was employed for data collection. In compHance with the aims of the study, analysis were carried out by using t-tests, single way variant analysis, Turkey test, Spirmant Correlation tests. it was seen that the creativity level of the primary school managers are above the average. No significant relation has been found between the creativity level and the personal characteristics (sex, age, martial statue, graduation, seniority, published artic1es, manageria! experience and the years employed in the same school, parent's educations level and the place where he/she had hislher childhood). Only a negative relation has been found with the father's education level. The leadership behaviors of the primary school managers are task oriented. No significant relationship was found between the leadership behaviors of the primary school managers and their sex, age, martia! statue, graduation, place where he/she has spent hislher childhood. The leadership behaviors of primary school managers change with seniority, published artic1es, managerial experience and the years spent in the same school, and the parent's educational level. The leadership skills of the managersworking İn the primary schools oriented on task tends to İncrease with seniority. As the education level of a primary school manager increases, the task based leadership tendeney also İncreases. Those who have an experience of 20 and more have a higher task based leadership tendeney. There is a positive relationship on the leadership between the creativity level of the primary school managers and leadership behavİors. Although this relatİon İs less for the leadership, it is in positive direction. Briefly, we can say that the creatİvity level of the primary school managers increases or decreases in parallel with their creativity level.