Magnezyum sülfatin postanestezik titreme üzerine etkileri
The efficacy of magnesium sulphate on postanesthetic shivering
  1. Tez No: 176641
  2. Yazar: SEZER YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ TELCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Postanestezik titremenin tedavisinde preoperetaif ve/veya peroperatfif intravenöz enfüzyon halinde verilen magnezyum sülfatın (MgSO4) klinik etkinliği ve olası istenmeyen etkilerini kontrol (SF) grubuyla karşılaştırmalı olarak inceledik.Çalışmamız ASA I-II sınıfından, 20-75 yaş arası hasta grubundan, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde elektif minör (minimum 60 dk ve maksimum 2,5 saatlik) cerrahi girişim geçirecek hastalarda, prospektif, randomize, çift kör ve plasebo kontrollü bir çalışmadır.Çalışmamızda randomize seçilen, 30'ar hastalık 6 grupta toplam 180 hasta bulunmaktadır. G1, G2, G3'e ameliyattan 8 saat önce Mg Diasporal® tablet oral; G4, G5, G6'ya ameliyattan 8 saat önce 1 adet Dequadin® pastil (plasebo amaçlı) oral; G2, G3, G4, G5, G6'ya indüksiyondan 10 dk önce 100cc izotonik içinde 30 mg/kg MgSO4 yavaş iv infüzyonla; G1 ve G6'ya sadece 100 cc izotonik iv infüzyonla verilmiştir. G3 ve G5'e operasyon süresince 15 mg/kg/sa MgSO4 perfüzyonu yapılmıştır.Postoperatif dönemde 0, 5, 10, 15 ve 20. dakikalarda, intraoperatif verilen ilaçtan habersiz bir anestezist tarafından titreme, ağrı ve şuur (sedasyon) durumu takip edilerek not edilmiştir.Uyanma odasındaki anestezist / anestezi teknikeri tarafından 20 dakika sonunda dakika solunum sayısı (DSS), timpanik ısı, noninvazif sitemik basınç (NİSB), kalp hızı (HR), SpO2 kaydedildi. 20 dakika sonra arter kan gazı tayini için heparinli enjektöre ve serum Ca2+ ve Mg2+ ölçümü için kuru tüpe kan alındı.Çalışmamızın sonucunda preoperatif ve/veya intraoperatif infüzyon şeklinde uygulanan magnezyumun postoperatif titremenin sıklığını ve şiddetini ciddi yan etkilere yol açmaksızın azalttığı görülmüştür.Sonuç olarak biz çalışmamızda preoperatif ve perioperatif dönemlerde magnezyum uygulamasının postoperatif titremeyi azalttığını, intraoperatif dönemde ek analjezik ihtiyacını azalttığını, titremenin erkek hastalarda daha sık olduğunu ve oral magnezyum uygulamasının ek yarar sağlamadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Our objective was to investigate the efficacy and side effects of pre and/or peroperative usage of, intravenous magnesium sulphate (MgSO4) on prevention of postanesthetic shivering and we compared it with placebo (SF).After the approval of the ethics committee, we included 180 patients of ASA physical status I, II; between ages 20 and 75, scheduled for elective minor general surgery operations of 60-150 minutes duration.The patients were randomized into six groups: 30 patients in each group. Patients in G1, G2 and G3 were given oral Magnesium Diasporal® pills 8 hours before surgery, patients in G4, G5 and G6 were given oral Dequadin® pastille as a placebo. Patients in G2, G3, G4 and G5 received 30 mg/kg magnesium sulphate intravenously 10 minutes before induction while patients in G1 and G6 received 100 cc saline 0.9 % as placebo. Patients in G3 and G5 also received a maintenance infusion of MgSO4 at a rate of 15 mg/kg/hr.Patients were evaluated at the recovery unit by an anesthesist blinded to the medication given pre and peroperatively and postanesthetic shivering, pain and sedation scores were recorded at 0, 5, 10, 15 and 20 minutes.After 20 minutes respiratory rate, tympanic heat, blood pressure, heart rate and SpO2 were recorded and samples were taken to make arterial blood gas analysis and to measure Mg+2 and Ca+2 levels.Our main result is that pre and/or intraoperative infusion of intravenous magnesium reduced the frequency and intensity of postanesthetic shivering without significant side-effects.The conclusions of our study are: preoperative and peroperative infusion of intravenous magnesium reduces the frequency of postanesthetic shivering and intraoperative analgesic requirements; the frequency of postanesthetic shivering is more in males and oral magnesium diasporal pills given preoperatively are useless.