Sürtünme karıştırma kaynak yönteminin AA 6063 alüminyum alaşımına uygulanması ve kaynak parametrelerinin malzeme iç yapısı ile mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
The application of friction stir welding on AA 6063 aluminium alloys and investigating the effect of the welding parameters on the materials microstructure and mechanical properties
- Tez No: 176673
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TAYANÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalımada, 3.70 mm kalınlıındaki AA 6063 Al alaımının T4, T5 ve T6 ısıl ilem artlarına sahip levhaları, üç farklı takım devirlerinde (800, 1120 ve 1600 dev/dak) ve iki farklı ilerleme hızlarında (200 ve 315 mm/dak) sürtünme karıtırma kaynak (SKK) teknii uygulanarak birletirilmi ve tüm kaynak artlarında kaynak dorultusundaki sıcaklık deiimleri elde edilmitir. Her bir kaynak artında ikier adet kaynak yapılmı olup bunların birer adetlerine kaynak sonrası yalandırma ilemi yapılmıtır. T4 ve T6 ısıl ilemli alaımın kaynaklı levhaları 185°C'de 7 saat ve T5 ısıl ilemli alaımın kaynaklı levhaları ise 185°C'de 1 saat süreyle kaynak sonrası yalandırılmılardır. Kaynaklı ve kaynak sonrası yalandırılmı levhaların kaynak dorultusuna dik yöndeki çekme (akma ve çekme dayanımı, yüzde kopma uzaması ve kırılma bölgeleri) ve eme özellikleri ile sertlik ve iç yapı deiimleri incelenmitir. En yüksek ve en düük ısı girii salayan kaynak parametrelerinde kaynaklanmı ve kaynak sonrası yalandırılmı numunelerin çekme kırılması yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmitir. Yapılan kaynaklar ve deneyler sonucunda, çalımada kullanılan kaynak parametrelerine balı olarak maksimum kaynak sıcaklıklarının 388-526°C arasında deitii, çekme ve sertlik özelliklerinin kaynak parametrelerinden pek fazla etkilenmedii görülmütür. Kaynak sonrası yapılan yalandırma ilemleri ile akma ve çekme dayanımları genel olarak artı göstermitir. 6063-T4 alaımının kaynaklı levhalarında hem yalandırmasız hem de kaynak sonrası yalandırmalı artlarında kabaca homojen bir sertlik daılımı elde edilirken, 6063-T5 ve T6 alaımlarının yalandırma yapılmayan durumlarında kaynak merkezlerinde yumuama bölgeleri ve minimum sertlikli ısı tesiri altındaki bölgeler (ITAB) gözlenmitir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Sürtünme karıtırma kaynaı / 6063 Al alaımı / yalandırma / kaynak parametreleri / iç yapı / sertlik / çekme özellikleri / eme kuvveti.
Özet (Çeviri)
In this study, the plates of AA 6063 in T4, T5 and T6 tempered Al alloy of 3.70 mm thickness were joined by the application of friction stir welding (FSW) technique in three various tool rotation speeds (800, 1120 and 1600 rpm) and two various transverse speeds (200 and 315 mm/min). The temperature variations in the welding direction were obtained for all the welding conditions. Two welds were carried out in each welding condition and one of them was postweld-aged. The welded plates of Al alloy in T4 and T6 temper were postweld aged at 185°C for 7 hours and the welded plates of T5 tempered alloy were aged at 185°C for 1 hour. The tensile (yield and ultimate tensile strength, percent elongation and fracture locations) and the bending properties, the variations of the hardness and the microstructure were investigated on the cross section perperdicular to the welding direction for the as-welded and the postweld-aged plates. The tensile fractured surfaces of the specimens that were welded in the highest and the lowest heat input welding conditions and the postweld-aged ones of these welds were examined by the scanning electron microscope (SEM). As a result of the applied welds and the experiments, it was seen that the maximum weld temperatures according to the welding conditions used in the study were between 388-526°C and the tensile and the hardness properties were not affected significantly by the welding conditions. The yield and the ultimate tensile strengths were generally increased by the postweld ageing. While a roughly homogeneous hardness distrubution was obtained in both the as welded and the postweld-aged 6063-T4 plates, the softening regions in the weld centers and the heat affected zones (HAZ) with minimum hardnesses were observed in the non-aged welded plates of 6063-T5 and T6 alloy. KEY WORDS : Friction stir welding / 6063 Al alloy / ageing / welding parameters / micro structure / hardness / tensile properties / bending force.