Savunma sistemlerinde ömür devri yapısı ve işletme idame maliyetlerinin izlenebilirliği uygulaması (Savunma sistem akıllı sicil kartı)
Cost structure-life cycle cost (LCC) and data visibility of operations and mainteneance phase for military systems
  1. Tez No: 176675
  2. Yazar: MEHMET NURİ ÇAKMAKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Savunma sistemleri ülke bütçelerinden büyük paylar ayrılarak tedarikedilebilmektedir ve ayrılan bütçenin optimum kullanımı için bir savunma sistemininARGE ve tedarik maliyetlerinden baslayarak envanter dısına çıkarma sürecine kadartüm ömür devri içerisindeki maliyetlerin takip, tahmin ve planlamasının dogru olarakyapılması dolayısıyla maliyetlerin izlenebilir olması gerekmektedir. Maliyetizlenebilirligi ARGE, tedarik modernizasyon, tadilat, envanter dısına çıkarma gibiönemli kararların alınmasında analiz verilerini saglamaktadır. Savunmasistemlerinin ömür devri maliyetleri incelendiginde, sistem ömrü süresince yapılanisletme ve idame maliyetlerinin tedarik maliyetlerinin üzerine çıktıgıgörülmektedir[1,2,3]. Bu nedenle isletme ve idame verileri özellikle tedarikmodernizasyon, tadilat, envanter dısına çıkarma gibi analizlerde en önemli kararparametreleri olarak ortaya çıkmaktadır.Savunma sistem ömür devri süreçleri içerisinde maliyet izlenebilirligin enfazla kayboldugu süreç de yine isletme ve idame maliyetleri olmaktadır. Savunmasistemlerinin çok dagınık olarak görev yapması ve bu noktalara güvenli iletisimhatları getirilememesi isletme ve idame maliyetlerinin hat üzerinden (online) veribankasına islenmesini engellemektedir. Toplu dıs ve iç alımlarla tedarik edilenisletme ve idameye yönelik mal ve hizmetler ise farklı model veya savunmasistemlerinde de kullanılabildikleri için tek bir sisteme yönelik karar verileri eldeedilememektedir.Bu çalısmanın birinci bölümde sistem yaklasımı içerisinde Savunma SistemKarakteristikleri ve Sistem Maliyet Etkinlik Analizleri incelenmistir.kinci bölümde sistemlerinin ömür devri maliyet yapısı gözden geçirilmis,savunma sistemlerinde ömür devri maliyetlerine dahil edilecek maliyet gruplarıbelirlenmis, sistem ömür devri maliyet grupları incelenerek bakım, isletme, idamemaliyet grubu önemi üzerinde durulmustur.Üçüncü bölümde isletme idame verilerinin tutulmasına yönelik akıllı kartsisteminin uygulanabilirligi incelenmis, sletme ve idamesi yüksek maliyetlisavunma sistemlerinin ömür devri isletme idame maliyetlerini izleyebilecek bilgiotomasyonu teskil ederek, tadilat, modifikasyon, modernizasyon ve envanterdençıkarma planlamalarının maliyet etkinliklerine göre dogru olarak yapılmasınısaglanması maksadıyla hat üzerinden (online) ve hatsız (offline) çalısabilen savunmasistemi akıllı sicil kartı modeli olusturulmustur.Dördüncü bölümde olusturulan savunma sistemi akıllı sicil kartı modelindenelde edilecek isletme idame verilerinin ömür devri analizlerinde kullanılabilmesi içinveri isleme metodolojisi sunulmustur.ANAHTAR KELMELER : Ömür Devri Maliyeti, Kullanılabilirlik, dameEdilebilirlik, Tadilat, Modernizasyon, Envanterden Çıkarma, Akıllı Kartlar.
Özet (Çeviri)
Since big national budgeds having been required for weapon systemprocurements, life cycle costs (LCC) have become a major issue in weapon systemsanalysis. Attention is not limited to the acquisition costs alone, but encompasses allcosts involved in the use and disposal of systems. Weapon systems analysis forprocurements, modernisations, modifications and disposals decisions requires a gooddeal of visibility over LCC. Although making up almost sixty percentage of totalLCC and beeing the major decision making parameter off system analysis,operations and maintenance phase costs? visibility are mostly lost.Four concurrent LCC related areas are covered in this study:In the first part, defense system characteristics are examined via systemapproach and system analysis methods are viewed.In the second part, the cost breakdown structure that defines and organizes allcost elements are examined, the boundaries of LCC is defined, of those cost elementsoperations and maintenance phase costs emphasis is stressed.In the third part smart cards availability to keep and visualize operations andmaintenance phase data statistics of a weapon system is examined. A web model isdesigned for a weapon system smart card.In the fourth part, methodologies in processing of operations and maintenancephase data statistics, which are to be obtained from weapon system smart card andused in system analysis, are suggested.KEY WORDS : Life Cycle Cost (LCC), Availability, Maintainability,Modification, Modernization, Disposal, Smart Cards.