ERP yazılımlarının KOBİ'lere uyarlanabilirliği
Adaptation of ERP for SMEs
- Tez No: 176676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küçük ve orta büyüklükteki isletmelerde (KOB'ler) Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri uygulaması son yıllarda hızla artmaktadır. Web tabanlı ERP uygulamaları, ekonominin önemli bir unsuru olan KOB'lerin temel sorunları için uygun bir çözüm olabilir. KOB'ler için kendi çevrelerinde basarılı bir ERP uygulama sürecini tanımak çok önemlidir. Bu arastırmanın ana hedefi KOB'lerde basarılı ERP uygulamalarını tesis eden kritik elemanları incelemektir. Kritik basarı faktörleri, kritik kisiler ve kritik risk faktörleri üç ana grubu olusturur. Çalısmada kritik basarı faktörleri ile ilgili genis ve detaylı bir literatür arastırması ve degerlendirmesi yapılmıstır. Çalısmanın baslangıcında sırasıyla KOB'ler ve ERP ile ilgili detaylı bilgiler verilmistir. Çalısmanın izleyen bölümlerinde bunlar arasındaki iliskiler ve basarı analizleri yapılmıstır. Diger bölüm ERP uygulayan KOB'lerde kritik basarı faktörlerini ihtiva eder. Son olarak ERP kullanmayı deneyen bir KOB her uygulama safhasındaki kritik basarı faktörleri yönünden incelenmistir. Anahtar Kelimeler : KOB'ler, ERP, kritik basarı faktörleri.
Özet (Çeviri)
The implementation of enterprise resource planning (ERP) systems in smalland medium-sized enterprises (SMEs) has been increasing rapidly over the last few years. The web-based ERP implementations can easily be a solution for the basic problems of the SMEs that are the important elements of the economy. It is important, particularly for SMEs, to recognize the elements for a successful ERP implementation in their environments. This research mainly aims to identify and examine the critical elements that constitute a successful ERP implementation in SMEs. Three groups of main critical elements are formed as critical success factors (CSFs), critical people and critical uncertainties. A comprehensive and detailed literature review was carried out for the CSFs in the study. In the beginning of the study, there is a detailed information about SMEs and ERP respectively. The next part of the study is focused on the relationship and the analysis of the success between them. The other part includes the CSFs for SMEs that use ERP. Finally a SME that has been trying to use ERP is examined for CSFs in each phase of the implementation. Key Words : SMEs, ERP, CSFs.